Gebeliğinizin 23. Haftası
23 Haftalık gebesiniz!

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Braxton Hicks kasılmaları ( hazırlayıcı kasılmalar) nedir? Rahminizin, konseptinden kasılma ve rahatlama dönemlerini yaşamasıdır. Gebe olmadığınız dönemlerde bile rahim kaslarınız ritmik olarak kasılır ve rahatlar. Gebeliğiniz ilerledikçe bu kasılma ve rahatlamalar dönüşümlü olarak oluşurlar ve daha fazla fark edilirler. Braxton Hicks kasılmaları, alt karın bölgesinde gerginleşme gibi hissedildiği yaygın olarak bilinir. Aşırı ağrıya neden olmazlar ama düzensiz olurlar. Yoğun bir iş gününden, egzersizlerden, cinsellikten hatta vücudunuzun biraz su kaybetmesinden sonra bile onlara alışabilirsiniz. Fazla sıvı almanız, rahminizin rahatlamasına yardımcı olabilir. Bu kasılmalar, on beş saniyeden bir dakikaya kadar sürebilir. Bir saate dört kez den daha fazla olursa ya da yoğunlukları değişirse — ağrılar sıklaşırsa— veya vajinal salgılama artarsa mutlaka doktorunuza danışın.)

İyi haber? Bu dönemlerde sinirlenirken, Braxton Hicks kasılmaları, olgunlaşma serviksinizin ( rahim boyu) ( yumuşama ve efasman) işlevi başlar ve bu, doğum yapmanızı kolaylaştıracağı anlamına gelir!

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğiniz artık 20 cm ve yaklaşık 550 gram ağırlığında. Bebeğinizin ak ciğerleri, yüzeyini geliştirmeye başladı ve bu madde, doğuma yakın bebeğinizin ak ciğerlerinin gelişmesine yardımcı olacak. Artık, tırnakları tamamen şeklini aldılar.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN 

Üçüncü trimestir, bebeğiniz demir deposunu toplamaya başlıyor. Bu, doğum öncesi vitaminleri için iyi bir sebep. Kadınlar, beslenmeleri boyunca yeterli demir alamadıkları için her gün, 30 miligram demirin alınması tavsiye ediliyor. Ayrıca, bebeğiniz, kan miktarının hızlanmasından dolayı demire ihtiyaç duyar ve bu hamilelik boyunca oluşur. Sabah kahvaltısı için Total mısır gevreği veya demir ile desteklenmiş Special K Plus 19 ya da 10 miligram demir içeren Cream of Wheat’den bir tabak yiyin. Emme, büyük bir bardak portakal suyu içmeyi arttırın yada C Viatamini ile zengin olan diğer yiyecekleri yiyin.