Gebeliğinizin 19. haftası
19 haftalık hamilesiniz!

SİZDE OLAN GELİŞMELER

Rahminiz, midenize doğru baskı yaptıkça mide ekşimesini muhtemelen daha çok hissedeceksiniz. Çünkü sindirim bölgesindeki yemek hareketi yavaşlayacak ve besinler bebeğinizi etkileyecek— genellikle yemekten sonra bir veya iki saat içerisinde. Orada asılı kalırlar. Bebeğiniz “düştüğünde” ( ilk zamanlarda sadece anne), gebeliğinizin son aylarında, midenizde daha az baskı olacaktır. Mide ekşimesi sorununuz varsa gün boyu daha az yemek yemeniz sizin için daha iyi olabilir. Yatmadan önce yemek yemeyin. Üst vücut bölgeniz biraz daha yukarıda olacak şekilde uyuyun. Bu gerekli beslenmenin yanında kalsiyum içeren antasit mide ekşimenizi rahatlatır. Pepcid AC veya Zantac gibi ilaçlar alamadan önce mutlaka doktorunuza danışın.

BEBEĞİNİZDE OLAN GELİŞMELER

Bebeğinizin uzunluğu 15 cm oldu ve kilosu 250 gram. Bebeğiniz büyüyor! Bu hafta, kalıcı diş tomurcukları, süt dişlerinin arka kısmında oluşmaya başladı bile.

Üreyen organlar hızlıca gelişiyor ve bebek gebelik dönemlerini sürdürmek için hazırlanıyor. Rahim iyice belirginleşiyor ve testler, cenin kızsa cinsiyetini gösteriyor. Bebek, ultra sonda düzgün bir pozisyonda belli oluyorsa küçük penisi fark edilebiliniyor. Böylelikle, bebeğinizin cinsiyetini bilmek istemiyorsanız bebeğinizin alt vücudunu görmeden önce doktorunuza size bebeğinizin cinsiyetini söylememesini kendisine belirtin.

İKİ KİŞİLİK YEMEK YİYİN

Bir restorana gittiğinizde yiyecekler sağlıklı olmalı. Ve birkaç tavsiye:

Et siparişi verirseniz sevdiğiniz bir şekilde iyi pişmesi gerektiğini belirtin.
Kızarmış yiyeceklerin temizliğini sorun. Biftek fırında olmalı, ızgara veya diğer balık ürünleri— midyeniz için daha rahat olur.
Beyaz peynir, Krem peynir, Kamem bert krem peyniri ( keskin kokulu bir Fransız peyniri), otlu peynir çeşitleri ya da Meksika tarzı peynir gibi yumuşak peynirleri yemekten sakının.
Bir sandviç siparişi verirken iyice düşünün. Öğle yemekleri, lezzetli yemekler, soğuk ve soslu et parçası veya haşlanmış pilicin kaç derecede piştiğin restorana sorun.
Ekmek yiyecekseniz tahıllı olanları tercih edin.
Meyve içerikli olan tatlıların siparişini verin.
Gebeliğiniz boyunca kaçındığınız yiyecekleri hesaplayın.