Hamilelikte 30. hafta gebeliğin 30. haftası hamileliğin 30. haftası gebeliğin 4.haftasında annede karın şişliği


30. haftada mide yanmasını şiddetini daha çok artıracaktır. Mide yanması gebeliğin en bilinen ve en çok huzursuzluk veren bir belirtisidir. Bu haftada genellikle uyku problemi çok fazla yaşanabilir. Uyumada sıkıntı yaşandığı için yorgunluk ve halsizlik şikayeti ortaya çıkacaktır. Daha önceki günlere bakarak hareketlerde oldukça kısıtlama yaşanabilir. Karnın büyümesinden dolayı hareket merkezi değişime uğramıştır. Buda hareket etmede sıkıntılara yol açmaktadır. Denge bozukluğu yaşanabilir. Ayaklarda geçici olarak belirgin bir şekilde büyümüştür.

Doğum yaklaştıkça korkular da artmış olabilir. Korkulardan dolayı gece uykularında problem yaşanabilir. Duygusal anlamda da birçok değişiklikler ortaya çıkabilir. Bu korku ve kaygılar çok fazla rahatsız edici boyutlarda ise doktordan yardım almakta yarar vardır. Bu haftaya gelene kadar yaklaşık olarak 9 kilo alınması normaldir. Gebeliğin geri kalan kısmında da yaklaşık olarak 4–5 kilo daha alınması tavsiye edilmektedir. 30. Haftada Karın Şişliği Her gün biraz daha büyüyen rahim mide ve bağırsaklara baskı uygulamaya devam ediyor. Bu hafta ve daha sonrasında karın şişliği daha rahatsız edici bir hal alabilir. Fazla yemekten ve ağır yiyeceklerden kaçınılması gerekir.

30. Haftada Yorgunluk

Gebeliğin ikinci üç aylık dönemi de geride kaldı. Anne bedeninde büyümeye devam eden bebek artık daha ağır. Bu ağırlıktan dolayı uyku problemleri kaçınılmaz olur. Uykusuzluk ise gün boyu yorgunluğa neden olmaktadır. 30. Haftada Çatlaklar Genişleyen ve her geçen gün genişlemeye devam eden vücutta pembemsi renkli çatlaklar oluşabilir. Nemlendirici kerem kullanarak cildi yumuşatılabilir ve rahatlama sağlanabilir.