Bebeğiniz bu hafta, kendisi için önemli bir süreci tamamlamaya çok yaklaştı. 8. haftanın sonuna yaklaştıkça o, “embriyo” değil “fetus” olarak adlandırılacak ve bebek boyu 13mm kadar olacak. Artık bebeğin gelişimi bir hayli fark edilir olmaya başladı.

Önceki haftalarda kafa, ve gövde ayrımı yapılamıyorken şimdi bunların hepsi ayrı ayrı ultrasonda görüntülenebiliyor. Bunlar dışında bebeğinizin akciğerleri oluşmaya, kolları ve bacakları uzamaya başladı. Beyni ise gelişmeye devam ediyor. Artık minicik de olsa el ile ayakları belli oluyor. Lenf damarları oluşmaya ve dış genital organları gelişmeye başladı. Bu dönemde bir başka önemli değişim ise, plasentanın (bebeğin eşi) bebeğinizin beslenmesini üstlenmeye başlamasıdır.

Yaklaşık olarak bir böğürtlen büyüklüğüne ulaşan bebeğinizin gerçek bir bebeğe dönüşeceğine inanmak zor değil mi? :) Bu haftaya kadar bebeğinizin küçük bir kuyruğu vardı ama o kuyruk gitmek üzere. Dudakları, sırtı ve bacakları şekillerini belli etmeye başladı. Üstelik artık göz kapağı, gözlerini kapatmaya başladı.

8 haftalık hamile bir anne adayı olarak hafif kasık ağrılarınız olması normaldir. Bağırsak hareketleri azaldığından, gaz ve kabızlık da ağrılarınızın nedeni olabilir. Eğer ağrılarınızda azalma olmazsa doktorunuza danışmalı ve onun önerilerine uymalısınız.

Bu haftada annedeki değişiklikler neler olur peki? Kilo artışı ile ilgili endişeleriniz mi olmaya başladı? Şunu bilin ki; hamilelik oburluk yapılacak bir dönem olmamakla birlikte sıkı bir diyet için de uygun değildir. Dikkatli beslenerek ve hafif egzersizlerle; sağlıklı kilo artışı sağlayabilirsiniz. Hamilelikte alabileceğiniz kilo miktarı başlangıçtaki kilonuzla da ilgilidir. Hamileliğin başında zayıfsanız kilolu bir anne adayına göre daha fazla kilo alabilirsiniz. Vücut kitle indeksi normal sınırlarda ise, hamilelikte 11-14 kg civarında kilo alımı önerilir. Eğer vücut kitle indeksi düşük kilolu sınırlarında ise 12.5-18 kg arasında kilo artışı normaldir. Kişi eğer vücut kitle indeksine göre fazla kilolu ise tüm hamilelik boyunca alınacak kilonun 7-11 kg arasında kalması uygundur. Vücut kitle indeksi obez grubunda ise en fazla 7 kg alma hakkı vardır. İkiz gebeliklerde ise önerilen kilo artışı 16-20 kg arasındadır.