Doktorunuzla ilk randevu! Bu dönem smear testinizi yaptırmanız için hala geç değil. İlk doktor muayenesi karından yapılabilir ve ultrason ile bebek kesesi izlenebilir. Bazı durumlarda gaz veya karın yağ dokuları nedeniyle gebelik kesesi görülmezse vajinal yoldan ultrasonografi yapılmasında sakınca yoktur. Gebelik kesesi görüldükten sonra rahim ve yumurtalıklar da gözden geçirilir. Doktorunuz hamilelik süreci ile sizi bilgilendirecek ve kafanızdaki soruları cevaplandıracaktır.

Anne ile embriyo arasında plasenta aracılığı ile olan değiş tokuş mekanizması 6.hafta başında başlar.Plasenta 5.aya kadar çok hızlı bir gelişim gösterir. 5.ayda artık tamamen oluşmuştur. Plasentanın 3 ana görevi vardır:
• Oksijen, karbondioksit, besinler, su, vitaminler, glukoz, hormonlar ve bağışıklık elemanlarını anne kanından bebek kanına taşır.Böylece bebek hem beslenir hemde henüz kendi sistemleri tam oluşmadığından annenin aracılığı ile mikroplara karşı savaşır. Ayrıca bebeğin atıkları yine plasenta aracılığı ile anne kanına geçer ve anne tarafından atılır.
• Plasenta kendiside yağ asitleri ve glikojen üretir;böylece embriyonun beslenmesine yardımcı olur.Bu özellikle hamileliğin erken dönemlerinde çok önemlidir.
• Plasenta hormonda üretir.Örneğin hamilelik testinde kullanılan HCG hormonu plasenta tarafından üretilmektedir.

6. haftada vücudunuzda çeşitli değişimler başlayacaktır. Bir taraftan uyku eğilimi, diğer taraftan karında ve göğüslerde büyüme ve hassasiyet olabilir. Bebeğiniz büyümeye devam ediyor! Bu haftalarda kalbi atmaya başladı ve o kadar büyük bir kalbi var ki; neredeyse bebeğinizin tamamını kaplıyor.