Doğum belirtileri ile başvurduğunuz hastanede, öncelikle doğumun başlayıp başlamadığı muayene ile netleşecek. Vajinal muayene ile rahim ağzı açıklığına ve suyun gelip gelmediğine bakılacak. Bebeğinizin sağlığı için NST yapılacak ve doğum bulgularına rastlandığı takdirde yatışınız yapılacak.

Doğum için yattığınızda, özel bir engel yoksa doğumun kolaylaşması için lavman yapılacak. Lavman hem bağırsakların boşalması ile doğumu kolaylaştırmakta hem de doğum sancılarının düzene girmesine yardımcı olmaktadır. Hastaneye geldiğinizde doğum yakınsa lavman yapılmayabilir.

Vajinal doğum süreci kabaca 3 döneme ayrılır. İlk dönem, rahmin 5 cm’e kadar açılma dönemidir ki bu aslında en uzun süredir. Birçok anne adayı bu dönemi evinde hiç farketmeden geçirir. İlk doğumlarda bu dönem 10-12 saat kadar sürebilir. İkinci dönem, rahmin 5 cm’den tam açılmasına kadar geçen süredir. Bu dönem 4-5 saat kadar sürer ve bununla birlikte bebeğin başı doğum kanalında ilerler. İkinci dönem ise rahmin tam açılması ve bebeğin çıkışına kadar geçen süredir. İlk doğumlarda ıkınmayla geçen bu süre 1 saat kadar sürebilir. 2 ve daha fazla sayıdaki doğumlarda ise bu süre dakikalarla ifade edilebilir.

Doğum sürecindeki anormallikler, doğum süreçlerinin standartların dışına çıkmasıdır. Bebeğin başı ile doğum yolu arasında uyum olmasına rağmen ilerlemeyen bir doğum süreci yaşanıyorsa, ilaçlarla doğum ağrılarının sağlanması gerekebilir.

Doğumun son evresinde bebeğinizin başı ilerler ve kalın bağırsağa baskı yaptığı için ıkınma hissi yaratır. Ikınma ile bebeğin başının ilerlemesi sağlanır.