Bebeğinizin ağrılığı 2.8-3.0 kg, boyu ise 46-48 cm civarında. Özel durumlar dışında, artık dünyaya gelmesinde herhangi bir sıkıntı yok. Normal hayata adaptasyonları gerçekleşmiş durumda.

Bu haftalarda bebek büyüdüğü için hareket sayısında azalma olmasa bile, hareketlerin niteliği değişebilir. Bebek rahim içinde balık gibi yüzüyor hissi verebilir.

Rahim kasılmaları hala düzensizdir. Bu kasılmaların düzenli olarak 10-15 dakika arayla gelmesi doğum habercisi olabilir. Doğum yapacağınız hastaneye giderken, her ihtimale karşı doğum çantanız da yanınızda olsun.

Suyun boşalması hastaneye yatış için bir nedendir. Hastanede bebeğin kalp atışları ve annenin rahim kanalı açıklığı kontrol edildikten sonra rutin hazırlıklar başlar. Su geldikten sonra, yaklaşık 24 saat içinde normal doğum sancıları başlayabilir.

Bu haftalarda su boşaldıysa fakat 24 saat içinde doğum başlamamışsa, bebeğin enfeksiyon kapmaması için doğumun suni sancı ilaçları ile başlatılması gerekebilir.

Bebeğinizin doğum yolundan önce popo kısmı geliyorsa, sezaryen olma olasılığınız yüksektir. Aynı şekilde bebeğiniz yan duruyorsa vajinal doğum şansı azdır.

Başlıca doğum belirtileri, su gelmesi, kanama/kanlı akıntı ve düzenli rahim kasılmasıdır. Doğum belirtileriniz başlamışsa hastaneye gelirken kesinlikle bir şey yemeyin, içmeyin. Her doğum için anestezi olasığı vardır ve dolu mide sorun yaratabilir.