Bebeğiniz 2250 gr ağırlığında, boyu ise 44 cm civarındadır. Akciğerleri her geçen gün olgunlaşıyor ve normal hayata adaptasyon gücü artıyor. Cildi pembe ve ince kılcal damarlar belirgin. Bu haftalarda doğan bebeklerin bir bölümünün, yoğun bakımda ve özel kontrol altında olması gerekebilir.

Doğum belirtileri, özellikle hiç doğum yaşamamış anne adayları için bir soru işaretidir. Ya fark edemezsem ve doktoruma geç ulaşırsam telaşı her zaman yaşanır. Doğum belirtileri, vajinal kanama, su boşalması ve/veya rahim kasılmasıdır. Bu belirtilerin hepsi beraber de olabilir, tek bir tanesi de görülebilir ama bir tanesinin bile olması durumunda doktorunuza haber vermeniz veya hastaneye gitmeniz gerekir.

Doğum belirtileriyle karşılaşıp hastaneye gittiğinizde, size vajinal muayene yapılabilir. Amaç, rahim ağzında açılma olup olmadığını veya suyun gelip gelmediğini kontrol etmektir. Eğer doğum erken başlıyorsa, durdurulup durdurulamayacağına da bakılır. Bununla birlikte halk arasında NST adı ile bilinen kardiyotokograf ile, rahim kasılmaları ve bebek kalp seslerinin normal olup olmadığı da kontrol edilir. Doğum lehine bulgular yoksa yanlış alarmdır. Doğum başladıysa hastaneye yatmanız önerilir.

NST bebeğin kalp ritmini ve annenin rahim hareketlerini kaydeden bir cihazdır. Doğum süreci esnasında ve takibinizde, doğum ekibi tarafından sıklıkla kullanılır. Doğum öncesi hamilelik aylarında, özellikle son haftalarda bazı muayenelerle birlikte yapılabilir. Eğer yüksek riskli bir gebeliğiniz varsa genellikle 30’lu haftalardan sonra belli periyotlarla tekrarlanır. Doğum esnasında veya doğum öncesi görülen kalp ritmindeki değişimler, bebeğin sağlığı ile ilgili bilgiler verebilir.