34.hafta hamilelik beslenme, 34.hafta hamilelikte beslenme, 34.hafta gebelikte beslenme, 34 hafta gebelik beslenme


Artık son 3 aydasınız ve kilo almaya devam ediyorsunuz. Haftalık 500 gr kilo artışı normaldir. 36 gebelik haftasından sonra ise kilo almanız durabilir ve bazen kilo kaybı dahi olabilir. Bunun nedeni plasentanın yaşlanmaya başlamasıyla, plasenta hormonlarının etkisinin azalmasıdır.

Hamilelikte bedenin genişlemesi özellikle karın, kalça ve basenlerde yağ artışı ile gözlemlenir. İlk 3 ayda öncelikle tercih edilen enerji kaynağı şeker iken, ikinci ve üçüncü ayda meydana gelen hormonal ve metabolik değişimlerle yağ da enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu dönemde enerji tüketiminin artmasıyla yağ birikimi nispeten azalacağından, düzenli egzersiz yapmanız vücudunuzun şekli açısından önemlidir.

Hamilelik hormonlarının etkisiyle meydana gelen damar genişlemesi, vücut sıcaklığının artmasını sağlar. Bu nedenle kış aylarında kısa kollu kıyafetlerle dolaşan hamileler görürüz. Ayrıca bu dönemde terleme de arttığından sıvı kaybı çok daha belirgindir. Her mevsimde ama özellkle sıcak havalarda yeterli sıvı tüketimi çok önemlidir. Canınız istemese bile kendinizi zorlayarak su içmelisiniz.

Egzersiz yapmanız önemlidir ama hormonların etkisiyle artan vücut sıcaklığının yanında, egzersizle birlikte meydana gelen sıcaklık artışı ve terleme, sıvı kaybınızı arttıracaktır. Bu nedenle egzersiz esnasında ve sonrasında bol sıvı tüketin. Vücudunuzun nefes almasını sağlayan rahat kıyafetler giyin. Sıcak havalarda mümkün olduğunca egzersiz yapmaktan kaçının. Güneş altında mutlaka güneş gözlüğü kullanın.

Anne rahminde bebek hareketleri belirli periyotlarda olur, bu yüzden her zaman hissetmeniz mümkün değildir. Bebeklerin anne rahminde çoğunlukla uykuda zaman geçirdiklerini unutmayın. Eğer bebek hareketlerini hissetmediğinizi veya bu hareketlerin azaldığını düşünüyorsanız, bir bardak meyve suyu içtikten sonra sol yanınıza yatıp dinlenin. Müziğin veya televizyonun sesini arttırın. Bebeğiniz büyük bir ihtimalle tepki verecektir. Bu denemelere rağmen hareket hissetmiyorsanız, doktorunuzla irtibata geçmelisiniz.