Hamilelikte kan hacmi yaklaşık olarak % 50-60 civarında artmaktadır. Kanın sıvı kısmı ile birlikte alyuvarlarda da artış olur. Hamilelikte alyuvarlar yeteri kadar artamadığından, kanınız sulanmış gibi olur. Bu nedenle kan sayımınız normal olsa bile demir ilaçları almalısınız. Doğum yaklaştığı için son kan değerlerinizin de değerlendirilmesi gerekecektir.

Bebeğinizin hızlı kilo aldığı bir dönemdesiniz. Haftalık olarak 200-250 gr civarında kilo artışı meydana gelir. Bu dönem yaklaşık olarak 36. haftaya kadar devam edecektir. Bebeğinizin iri mi yoksa küçük mü olacağı ise, bu haftalardaki takiplerde netleşecektir.

Bebeğinizin gelişiminde yedikleriniz tabii ki önemlidir ama asıl önemli olan bebeğe giden kan dolaşımıdır. Bu dönemde her fırsatta istirahat etmenizi öneriyoruz. Uzun süre ayakta kalmak veya oturmak, hem bacak ve bel ağrılarının hem de rahim kasılmalarının artmasına neden olabilmektedir.

Günde 4-5 defa düzensiz kasılmalar olması veya rahminizde sertleşme hissetmeniz normaldir. Bu kasılmalar düzensizdir ve 2-3 tanesi arka arkaya gelmesine rağmen, sonradan kaybolur. Kasılmaların düzenli bir hal aldığından şüphe ederseniz, bunu doktorunuzla paylaşmalısınız.

İkiz hamileliklerde 28-29. haftalardan itibaren haftalık kilo artışı, tekiz bebeklere göre biraz yavaşlar. Fakat bu kabul edilebilir sınırlardadır. Günlük hareketlerinde ise azalma olmaz.

Vajinal doğum planlıyorsanız, bu dönemde doğum öncesi egzersizler ve nefes alma egzersizleri yapmalısınız. İdeali, bunları eşinizle birlikte yapmanızdır. Ayrıca yürüyüşler ve yer egzersizleriyle adelelerinizi doğuma hazırlayabilirsiniz.