32.hafta hamilelik, 32.hafta hamilelik kadınlar kulübü, 32.hafta hamilelik uzman tv, 32.hafta hamilelik görüntüleri, 32.hafta hamilelikte karın ağrısı, 32 hafta hamilelikte bebek kilosu, 32 hafta hamilelik kaç aylık, 32 hafta hamilelikte


Bu dönemde vücutta ödem ve şişlikler artabilir. Özellikle çalışan anne adaylarında gün sonunda görülen, bileklerden başlayan ve baldırlara doğru artan şişliklerin nedeni, büyüyen rahmin toplar damarlara yaptığı baskıdır. Dinlendikçe bu şişlikler azalacaktır. Dinlenilmesine rağmen geçmeyen ödem için doktorunuza başvurmanız gerekmektedir.

Bugünlerde bebek hareketlerini çok daha fazla hissedebilirsiniz. Günde 8-10 civarında bebek hareketi hissetmeniz normaldir. Ara sıra regl ağrısına benzer ağrılar ve rahimde sertleşmeler yaşayabilirsiniz. Bunlar rahminizi ve bebeğinizi doğuma hazırlayan kasılmalardır. Düzensizdir ve kısa sürelidir.

Vajinal akıntıdaki artış, eğer kaşıntı ve koku yoksa sizi endişelendirmesin. Günlük pet kullanmanızda sakınca yoktur. Kaşıntı oluyorsa veya kokulu ve kanlı akıntı yaşıyorsanız, tedavi edilmesi gerekebilir.

Doğuma vakit olmasına rağmen, doğum yapacağınız hastane ve doğum servisini ziyaret etmeniz sizi psikolojik olarak doğuma hazırlayacaktır. Yatacağınız odaları görmeniz, hastaneye giderken izleyeceğiniz yolu gözden geçirmeniz ve görevli personele yanınıza alacağınız eşyalar hakkında soru sormanız sizin için faydalı olacaktır. Acil durumlarda birçok hastaneye acil girişinden giriş yapılabilmekte. İşiniz daha önce düşmemiş olabilir ve bu yüzden acil girişinin neresi olduğunu bilmiyor olabilirsiniz. Bu yüzden giriş-çıkış yerlerini gözden geçirmenizde fayda var. Hastanede doğumla ilgili imkanlar, anestezi, yenidoğan ekibi ve yenidoğan ünitesi ile ilgili bilgi alabilirsiniz.

Şiddetli bağ ağrısı, gözlerde sinek uçuşması veya şimşek çakması hissi tansiyon yükselmesinin belirtisi olabilir. Bu durumda tansiyonunuzu ölçtürün. Büyük tansiyon değeri 140 ve küçük değeri 90 ve üzerinde ise, biraz istirahat ettikten sonra tansiyonunuzu tekrar ölçtürün. Yine aynı değerlerle karşılaştığınız takdirdey doktorunuzu bilgilendirin.