Erken doğum riski olan, ikiz veya üçüz gibi çoğul hamileliklerde rahim kasılmaları daha belirgin olabilir. Her ihtimale karşı, bu haftalarda akciğerlerin olgunlaşmasını uyaran ilaçlar önerilebilir. Bu riskleri taşıyan hamileler, uzun süre ayakta kalmamaya dikkat etmelidir.

Bacaklarınızda şişmeler artıyorsa nedeni uzun süre ayakta kalmanız veya çalışıyorsanız yer çekimi etkisiyle toplar damarlarınızdaki dolaşımın büyüyen rahim tarafından engellenmesi olabilir. Akşamları ince bir yastıkla ayaklarınızı hafifçe yükselterek dinlendirin. Dinlenmekle geçen ayak şişmeleri sorun değildir. Dinlenmeye rağmen şişlik hala devam ediyor ve ağrı ile kızarıklık da görülüyorsa doktorunuza haber verin.

Bu haftalarda meydana gelen hafif kanamalar her zaman olmasa bile önemlidir. Az miktardaki kanamalar, erken doğum sancılarının yol açtığı rahim kanalı açıklığına işaret ediyor olabilir. Muayene ve ultrasonografi ile rahim kanalının durumu gözden geçirilmelidir. Eğer rahim kanalında açıklık yoksa istirahat ve rahim kasılmalarını engeleleyen tedaviler faydalı olabilir.

Bebeğinizin hareketlerini günde en az 8-10 defa hissetmeniz beklenmektedir. Eğer hareket hissetmiyorsanız bir bardak meyve suyu için, sol yanınıza yatın ve müziği açın. Buna rağmen hareket olmuyorsa kontrole gitmenizde fayda var.

Hızlı büyüme dönemine girdiğinizden yediklerinizle ilgili biraz daha titiz olmalısınız. Her gün en azından bir öğünde protein tüketmeye, gün aşırı da olsa yumurta yemeye gayret edin. Bol sıvı tüketmeniz ise en az kalori almanız kadar önemlidir.