Bebeğinizin hızlı kilo aldığı bir dönemdesiniz. Dört boyutlu ultrasonografi ile bebeğinizin yüzünü incelediğinizde, mimiklerinin geliştiğini görebilirsiniz. Gülme, esneme, ağlama gibi hareketleri görüp kaydedebilirsiniz.

Şimdiye kadar kaç kilo aldınız, hiç hesapladınız mı? Eğer hızlı kilo aldığınızı düşünüyorsanız, bunun tek sebebi çok yemeniz olmayabilir. “Gebelik hipertansiyonu” veya “preeklampsi” adı verilen gebelik zehirlenmesi de hızlı kilo artışına sebep olabilir. Bacaklarınızda ödem varsa, mutlaka tansiyonunuzu ölçtürün.

Bugün bebeğinize değişik bir müzik türü dinletin, bakalım ne tepki verecek :) Sert müziklerde bebeğinizin yüzünü buruşturduğunu, rahatlatıcı müziklerde ise onun da rahatladığını hayal edin. Ultrasonografi eşliğinde yapılan denemelerde, anne rahmindeki bebeklerin benzer tepkiler verdiği gözlenmiştir.

Bu haftalarda görülen kanamalar önemlidir ve acilen hastaneye başvurmanızı gerektirebilir. Bu kanamalardan plasenta previa, plasentanın rahim kanalını kısmi veya tamamen kapatmasıdır. Rahim kasılmaları ile birlikte kanama olabilir. Gerekli tedbirler alınmazsa kanama miktarı ciddi boyutlara ulaşabilir.

Yüzmek hem vücudunuzu rahatlatır, hem de sırt ve bacak adelelerinizi çalıştırır. İmkanınız varsa, haftada 3-4 defa yüzmeye gayret edin. Bu, ayaklarınızdaki ödemi azaltacak ve sırt kaslarınızı çalıştırarak bel ve sırt ağrılarını engelleyecektir. Yüzmenin yanında, su içinde koşma hareketleri, bisiklet çevirme hareketleri ve kol hareketlerini içeren egzersizler de yapabilirsiniz.

Rahminizin büyümesi ile midenizin çabuk dolduğunu ve tokluk hissi yaşayabilirsiniz. Bununla birlikte her yemekten sonra mide içeriğinin boğazınıza kadar geldiğini hissedebilirsiniz. Buna önlem olarak yemeklerde az yemeğe ve porsiyonlarınızı bölmenizi öneriyoruz. Yemeklerde sonra alacağınız antasit şuruplar hem gazınızın azaltmak hem de midenizi rahatlatmak için faydalı olacaktır.