27.hafta bebek nasıl kilo alır


Bebeğiniz hızla büyümeye devam ediyor! Artık ağırlığı 900 gram civarında ve baş topuk uzunluğu 26 cm kadar. Beyin gelişimi hala devam ediyor ama akciğerlerin oluşumu tamamlandı ve solunum yapabilecek kapasiteyi kazandı. Bebeğinizin tekmeleri daha da kuvvetleniyor :) Erkek bebeklerin karında olan testislerinin torbalara inmesi de bu haftalarda tamamlanıyor.

Rahminizin büyümesi ile karnınız dışarı doğru çıktığı için, artık çok daha fazla belli olmakta. Bununla birlikte omurganızdaki şekil değişimi nedeniyle, belinizin ileri, sırtınızın ise arkaya doğru gittiğini göreceksiniz. Bu yüzden yan yatmayı tercih etmenizde fayda var. Uzun süre sırt üstü yattığınız takdirde, bel tutulması ve bel ağrısı yaşayabilirsiniz.

Bel ağrılarınız için, hamilelik öncesi egzersizleri ve hamilelik yogası yaparak fayda görebilirsiniz. İstirahat etmek ise, bel ağrılarınız için en faydalı çözümdür.

Doğuma hazırlık kursları, hem hamilelikle hem de doğacak bebeğinizle ilgili bilgi edinmenize yardımcı olur. Bu kurslar, bedenen ve psikolojik olarak doğuma hazırlanmanızı sağlayacaktır. Bu kurslar sayesinde doğumdan sonra bebeğinizin bakımı, emzirilmesi, yıkanması gibi önemli becerileri de kazanmış olursunuz.

Hamilelik döneminde vücudunuzda sıvı birikimi olur. En sık olarak da, ayaklarda ödem şeklinde kendini gösterir. Bunun, halk arasında “albümin” adı verilen ama ödem ve hipertansiyonla beraber seyreden gebelik hipertansiyonu ile bir ilgisi yoktur. Genellikle dinlendiğiniz zaman ödem kaybolur. Dinlenmenize rağmen ayaklarınızaki ödem kaybolmuyor ve buna bir de tansiyon yüksekliği ekleniyorsa, doktorunuza danışmanızda fayda var.

Ödem, gözlerinizi de etkileyebilir. Göz merceği ve göz küresinde kalınlaşmayla beraber, göz sıvısında artış olabilir. Görmede bulanıklık da yaşayabilirsiniz. Aşırı tuzlu ve baharatlı yemekten kaçınmalı ve günlük egzersizlerinizi yapmalısınız. Görmedeki bu bulanıklık geçici olup, doğumdan sonra kaybolacaktır. Bu dönemde kontakt lens kullanmaktan kaçının. Görme kaybı söz konusu ise, doktorunuzu bilgilendirin.