26 hafta 1 günlük gebelik, 26 hafta 1 günlük hamileyim


Ultrasonografi ile bebeğiniz incelenirken, anneye ait rahim damarlarının direncinin incelenmesi de ilave bilgiler verebilir. Hamileliğin başında renkli doppler ile rahim damarlarında görülen “çentik” görünümü en geç 25-26. haftalarda kaybolur. Bu, rahim damarlarının çapındaki artış ve cidarındaki incelme sebebiyle meydana gelen bir değişimdir. Bu değişim gerçekleşmediği takdirde, topluma göre 4 kat fazla gebelik hipertansiyonu ve gelişme duraklaması görülebilir. Bu durumda, düşük doz aspirin ile oluşum riski azaltılabilmektedir.

Sağ sırt ve bel ağrısı yaşıyorsanız, rahminiz idrar yollarına baskı yaptığı için sağ böbrekte hafif bir genişleme meydana gelmiş olabilir. Rahatsız edici bir ağrıdır ve zaman zaman ağrı kesici almanızı gerektirebilir. Böyle bir bulgu saptandıysa, yan yatarken sol tarafı tercih etmenizde fayda vardır.

Hamilelikte ateş basmaları sıklıkla görülür. Kış aylarında kısa kollu kıyafetlerle dolaşan hamileler alıştığımız bir görüntüdür. Nedeni hormonal değişime bağlı olarak damarlarda genişleme ve metabolizmanın hızlanmasıdır.

Hamilelikte gerilme egzersizleri yaparken dikkat etmelisiniz. Aşırı gerilmeye bağlı olarak, tendonlarda ve adelelerde küçük yırtılmalar görülebilir. Adele ve bağları zorlamadan egzersiz yapmalısınız.

Bacaklarınızda şişlikler meydana gelebilir ve bacak varisi dediğimiz, mavi renkte damarlarınızda belirginleşmeler yaşanabilir. Bunlar, büyüyen rahimle birlikte bozulan toplar kan dolaşımı sonucunda olur. Tedbir olarak gün sonunda ayaklarınızı dilendirmeniz ve doktorunuz önerirse varis çorabı kullanmanız gerekebilir. Varis çorabı, uyanınca ayaklar aşağı sarkıtılmadan giyilmeli ve ancak akşam yatarken çıkarılmalıdır.