25.hafta gebelik, 25.hafta gebelik bebek hareketleri, 25.hafta gebelik görüntüsü, 25.hafta gebelik bebek kilosu, 25.hafta gebelik beslenme, 25.hafta gebelik uzman tv, 25.hafta gebelikte akinti, 25.hafta gebelikte


Artık bebeğinizin ağırlığı 540 gr, uzunluğu ise 24 cm civarında! Rahim, göbeğin bir parmak üzerinde bulunmaktadır. Leğen kemiğinden itibaren mezura ile ölçecek olursak, rahim 24 cm’e kadar yükselmiştir diyebiliriz. Beyin içinde ses ve görme duyuları ile ilgili sistemler, artık cevap vermeye başlamış; ışık ve sese tepki verebilir durumda. Artık, bebeğiniz tarafından reflekslere daha anlamlı cevaplar alınabildiği bir dönemdesiniz. Akciğerlerin son ucunda bulunan alveol adı verilen kesecikler oluşmaya başladı ve yüzey gerilimini temin eden surfaktan maddesi üretilmeye başladı. Yine de akciğerler normal hayata henüz hazır değiller.

Bu haftalarda gebelik şekeri ile ilgili tarama testi yapılacaktır. Geçmişinde diabet riski olmayan hamilelerde öncelikle açlık şeker ile birlikte 50 gr glukoz tarama testi yapılır. Test normal sınırlarda ise tekrarlamaya gerek yoktur. Testte glukoz sonrası bulunan değer yüksek saptanırsa, tanıya gitmek için 100 gr veya 75 gr şeker yükleme testi önerilecektir. Unutmayın ki, şeker testi yapılması kolay, basit bir testtir. Zararlı değildir. Önemli olan tanıyı koymaktır. Çünkü tanısı konmamış gebelik şekeri, bebeğin kaybına varan sonuçlara neden olabilir.

Koyu-kokulu idrar ve yanma, idrar yolları enfeksyonu belirtisi olabilir. İdrar kültürü ile kontrol gerekebilir. İdrar yolu enfeksyonu hamilelikte sıklıkla görülür. Bol sıvı almanız ve umumi tuvaletlerde antiseptik mendiller kullanmanız riski azaltır.

Vajinal kanama olursa yakın bir hastaneye başvurmalısınız. Plasentanın rahim kanalını kapattığı durumlara “plasenta previa” adı verilir. Bu durumda kanama durana kadar hastanede gözetim altında tutulmanız gerekebilir.