Gelişimi hızla devam eden bebeğinizin ağırlığı 350 gr, uzunluğu ise 22 cm civarında! Akciğerleri gelişmeye devam ediyor ama hayata tutunabilmesini sağlayacak gelişimi halen tamamlamadı. İç kulakta yer alan duymayı sağlayan kemik yapıların oluşumu tamamlandı. Bebeğiniz artık anneye ait kalp atışı, solunum ve bağırsak seslerini duyabiliyor :)

Hamilelikte içtiğiniz su miktarı çok önemlidir. Özellikle bu dönemde, yaz aylarında çok daha fazla sıvı kaybı yaşanmaktadır. İçtiğiniz su miktarının yeterli olup olmadığının göstergesi idrar renginizdir. İdrarınız açık sarı renkte ise aldığınız sıvı yeterlidir. Vücudunuzdaki sıvı yetersizliği hem sizi halsiz bırakır, hem de erken doğuma da neden olabilir.

İçtiğiniz sıvı genellikle, su veya meyve suyu şeklinde olmalıdır. Meyve suyu içerken de, özellikle dışarıda içtiğiniz taze sıkma meyve sularının hijyenik olmasına dikkat etmelisiniz. İçilen kahve ve çayların ise, su ve meyve suyunun yerini tutmayacağını bilmelisiniz.

Bu dönemde yaşadığınız halsizlik ve bitkinlik, kansızlığın belirtisi olabilir. İlk 3 ayda yapılan kan sayımı normal olsa bile, bu haftalarda vücudunuzda sıvı miktarı arttığı için kan hücreleri yeteri artışı sağlayamayabilir ve kan sayımı değerlerinde düşüş yaşanabilir. Kan sayımının tekrar yapılması ve çıkan sonuca göre kan yapıcı demir preparatlar almanız gerekebilir.

Bu haftalarda size tetanoz aşısı yapılması önerilecektir. Eğer önceden tam doz tetanoz aşınız yapılmadıysa veya son aşınızın üzerinden 5 yıl geçtiyse, ilk aşı dozunuzu yaptırın. 1 ay sonra ikinci doz aşı için hatırlatmanız yapılacaktır.