Rutin hamilelik kontrollerinde yapılan ultrasonografi işlemi ile bebeğinizin organları ve büyümesi incelenir. 18 ve 22. haftalar arasında ise başta diabet, hipertansiyon, önceki hamileliklerde yaşanmış anomalili bebek hikayesi, ileri anne yaşı nedeniyle detaylı anomali taraması veya 2 düzey ultrasonografi tetkiki önerilebilir. Bu tetkikin amacı, bebeğinizin farklı bir göz tarafından incelenmesi ve anomaliye yakalanma riskininin azaltılmasıdır. Yapılan bu inceleme ile anomali taraması yapılmasının yanında, kromozom bozukluğuna işaret eden “yumuşak doku markerleri” de aranır. Sonuç, raporlanarak aileye teslim edilir.

Bu dönemde, göğüslerde büyüme, hassasiyet ve bir miktar süt gelmesi oldukça normaldir. Destekleyici iç çamaşırlar giymeli ve gelen sütü kesinlikle çekmemelisiniz.

Bebek hareketlerini her geçen gün daha net duymaya başlayacaksınız. Bebek, rahminizin içinde kol, bacak ve vücut hareketleri yapacaktır. Bazen hareketleri canınızı da acıtabilir.

Gaz şikayeti hamileliğiniz boyunca sıkça başınıza gelebilir. Bağırsak hareketlerinin azalmasının yanında, kullanılan vitaminler ve demir preparatları da gaz şikayetine neden olabilir. Sosyal ortamlarda rahat gaz çıkartamadığınız için de sıkıntınız artar. Rezene içeren çaylar ve gaz giderici haplar size iyi gelebilir.

Bu dönemde, ilk 3-4 ayda yaşadığınız uyku ve halsizlik hali sona erecek ve birkaç ay devam edecek aşırı enerjik haliniz başlayacaktır. Kendinizi mutlu ve ferahlamış hissedeceksiniz. Bebeğinizin hareketlerini hissetmeniz , size ilave mutluluk takviyesi yapacaktır. Bu dönemin tadını çıkarın ama diyet ve formunuza dikkat etmeyi de unutmayın.