Bu haftanın sonnu itibariyle 40 haftalık normal hamilelik sürenizin yarısına geldiniz. Artık hamileliğinizin de 5. Ayının sonundasınız. Bebeğinizin şimdi ağırlığı 260 gr ve boyu 20 cm civarındadır. Rahminiz artık göbek hizasındadır. Bebeğinizin uzun kemikleri orantısal olark gelişmeye devam ediyor. Beyin yapılarının da hızlı geliştiği bir dönemdesiniz.

Bebeğinizin gelişimi için beslenirken bazı noktalara dikkat etmenizde fayda vardır. Her gün en az bir öğünde protein tüketmelisiniz. Et ve ürünleri yanında protein kaynağı sebzeleri de tüketmeye gayret etmelisiniz. Yoğurt hem protein hem de probiotik etkisiyle bağırsak düzeninize katkıda bulunmaktadır.

Rahminizin büyümesi ile komşu olan idrar kesesi, boynunda meydana gelen değişklikler nedeniyle özellikle gülmeyle ve öksürmeyle idrar kaçması olabilir. Bu durum hamilelik boyunca devam edebilir. Önemli olan gelenin idrar olmasıdır ve erken su gelmesi ile karışabilir. Çamaşırınızı ıslatan sıvı, idrar kokuyorsa sorun yok. Ama sıvı, idrar gibi kokmuyorsa doktorunuzdan randevu almanızda fayda olacaktır.

Her anne baba, bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek istemeyebilirler. Sürpriz olmasını isteyebilirler. Fakat diğer türlü düşünen, yani bebeklerinin cinsiyetlerini öğrenmek isteyen anne babalar için 18. ve 22. haftalar arası çok uygundur. Ayrıntılı ultrason görüntüleri ile bebeğinizin cinsiyetinin ne olduğunu bu haftada öğrenebilirsiniz.

İlk 3 aydaki bulantılar bittikten sonra hala bulantınız ve kusmalar devam ediyorsa nedeni midenizle ilgili olabilir. Yemeklerden sonra yanmalar ve reflü yaşıyorsanız mide asitini tedavi eden ilaçlar almalısınız. Acı, baharatlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Yemekten sonra hemen uzanmayın ve gece yatmadan önce yeme alışkanlığınızı bırakın.