hamılelık 19.hafta, 19 haftalık hamılelık, 19 haftada hamılelık


Artık 19 haftayı geride bırakıyorsunuz. Bu da yaklaşık olarak hamileliğinizin 5. ayına tekabül ediyor. 19. haftada anne adayının karnı, göbek deliğinin 1-2 cm altına kadar büyür. Büyüyen rahim, midenize baskı yapabilir. Bu dönemde hassas midenizi daha da hassas hale getirmemek için beslenmenize dikkat etmelisiniz. Öğünlerin sayısını artırmalı ama yediğiniz miktarı azaltmalısınız, gece yatmadan önce yemek yememelisiniz. Uyumadan önce gövdenizin üst kısmını da yüksekte tutmalısınız. Buna rağmen midenizde rahatlama hissetmezseniz, doktorunuza başvurmalısınız.

Ultrasonografi ile bebeğinizi ayrıntılı olarak organlarının görülebileceği haftalardasınız. Normal kilodaki anne adaylarında, bu haftalarda tüm organlar incelenir. Bebeğin pozisyonu uygunsa kalbin incelenmesi de ayrıntılı olarak bu haftalardan itibaren mümkündür. Ultrasonografi ile kesin olmasa bile bu haftalarda kromozom bozukluklarını şüphelendiren bulgular da aranır bunlara yumuşak doku kromozom markeri adı verilmektedir.

İkili test yapılmadıysa veya buna ilave olarak biyokimyasal Down sendromu tarama testi olan 3 lü ve 4 lü Down sendromu tarama testleri yapılabilir. Anne ve bebeğe ait özellikler ile anneden alınan kanda bakılan hormonlar bir programa girilerek mevcut hamileliğinde down sendromu riski hesaplanmaktadır. 3 lü testte bakılan hormonlar AFP, estriol ve hCG, 4 lü testte ise AFP, estriol, hCG ve inhinbin-A dır. Bu testlerin down sendromu taramasındaki duyarlıkları 3 lü testte % 65, 4’lü testte % 70 civarındadır.

Gözlerinizde lens kullanıyorsanız, göz kapakları altında yabancı cisim hissi, batma, yanma ve kaşıntı sıklıkla olabilir. Bunun nedeni hormonal değişime bağlı göz kuruluğudur. Gözyaşı salınımında ve içeriğindeki değişiklikler bunun nedenidir. Tedbir olarak yapay gözyaşı damlaları kullanabilirsiniz. Bu şikayetleriniz bebeğinizin doğumundan sonra azalacaktır. Şikayetleriniz sizi rahatsız ediyorsa ve hamilelik boyunca sıklıkla bilgisayar ekranına bakmanız gerekiyorsa bebeğinizi dünyaya getirene kadar gözlük kullanmanız faydalı olur .
Büyük abdestinizde siyah renk değişimi kullandığınız demir preparatlarındandır. Hem demir hem de multivitaminlerde bulunan demir bunun sebebidir.