gebelikte 18 hafta, gebelikte 18 hafta ultrason görüntüleri, gebelikte 18 hafta bebek gelişimi, gebelikte 18 haftada neler olur, gebelikte 18 haftada annedeki değişiklikler, gebelikte 18 hafta bebek kilosu, gebelikte 18 hafta kaç ay, gebelikte 18 hafta beslenme


Bebeğiniz karnınızda gelişimine hızla devam ediyor. Bebeğinizin görüntülerini merak ediyor musunuz? Elbette ki ediyorsunuzdur. 18. haftaya girdiğinizde, bebeğinizin 150 gr ve boyu 18 cm civarındadır. Şahane bir haber değil mi? Nasıl da büyüyor! Bebeğinizin yüz ayrıntıları oluşmaya devam ediyor ve cildinde ayva tüyü şeklinde tüyler çıkmaya başladı. Kaşları da oluşmaya başladı. Yüzünde ve vücudunda “lanugo” denen ve ilerleyen zamanlarda dökülecek olan ince tüyler oluşmaya başladı. Bebeğinizin cildi bu aşamada, saydam denecek kadar incedir. Dolayısıyla cilt altındaki damarlar görülebilir. Uyku ve uyanıklık dönemleri başlamış olup bebeğinizin uyanık dönemlerinde kıpırtılarını hissedebilirsiniz.

Rahim büyüklüğü kabaca bir orta boy kavun kadar olmuştur. Dışarıdan karnınız hamile olduğunuzu gösterecek şekildedir. Hamile kıyafetleri seçmeye başlayabilirsinizJ. Artık rahat ve belinizi sıkmayan giyecekleri tercih etmeye başlamanız gerekiyor.

Her ne kadar bebeğinizin kulakları, başından bir miktar uzakta olsa da son yerlerine geldiler ve dolayısıyla bebeğiniz artık dışarıdaki seslere duyarlı olmaya başladı. Elektrik süpügesini çalıştırdığınızda bebeğiniz tekme atarsa şaşırmayın J. Boş vakitlerinizde uzanıp, sakinleştirici müzikler dinleyebilirsiniz. Yapılan çalışmalarda değişik müzik türlerine karşı bebeğinizin de farklı cevaplar verdiği gösterilmiştir.

Özellikle erken doğum riski olan hamilelerde bu haftalarda, rahim kanalının uzunluğunun ölçümü yapılması uygundur. Çoğul gebeliklerde, önceden erken doğum veya 5-6 aylık kayıplar yaşayan anne adaylarında rahim ağzı yetmezliği çok önemlidir. Yapılacak olan ultrasonografi ölçümü ile rahim kanalında kısalma ve açılma saptanmışsa, rahim ağzına yapılacak dikiş olan cerclage ile tedbir alınabilir. Eğer kanamanız varsa, kadın doğum doktorunuza mutlaka görünmenizde fayda olacaktır.