16. haftayla birlikte, ultrasonla bebeğinizin organları artık çok daha net görülüyor. Basın içindeki yapılar, diyafram, kalp, böbrekler ve idrar kesesi rahatlıkla izlenebiliyor. Plasenta ve kordonun içindeki kan akışı rahatlıkla belli oluyor. Cinsiyet tanısı % 100‘e yakın, hatta belki de bebeğinizin cinsiyetini öğrendiniz bile!
Bu haftalarda, karnınızın iyice büyümeye başladığını farkedeceksiniz. Rahminiz neredeyse bir kavun boyutuna ulaşacak. Omurganiz da “S” şeklini almaya başlayacak. Bu dönemde bel kısmınızın öne, sırt kısmınızın ise arkaya doğru şekil değiştirmeye başladığını farkedeceksiniz.

İkiz bebek bekliyorsanız, karnınız tekil hamileliklere göre daha büyük olacaktır. Bel ağrılarınız da, diğer hamileliklere göre daha erken başlayabilir. Bacaklarınızdaki şişlikleri önlemek için fırsat buldukça dinlenmeye çalışın.

Hamilelik öncesi düzenli spor yapıyorsanız, doktorunuzun izniyle devam edebilirsiniz. Hamilelik sırasında yapabileceğiniz egzersizler daha çok bacak ve bel adalelerinizi çalıştırmaya yönelik olmalıdır. Yer egzersizleri, yoga ve yüzme de bu dönemde önerdiğimiz egzersizlerdir.

Kansızlık için verilecek demir ilaçları yanında, beslenmenize de dikkat etmelisiniz. Kırmızı et ürünleri ile birlikte, çekirdekli kuru üzüm ve baklagiller de doğal demir kaynakları arasındadır. Bu dönemde, karaciğeri yemek olarak çok sIk tüketmemeye dikkat etmelisiniz, ayda bir defa bir porsiyon yeterlidir.

Bulantı ve kusmalarınız hala devam ediyorsa, sebebi mide rahatsızlığınız olabilir. Kullandığınız vitamin ve demir takviyeleri ile yediğiniz yiyecekler de bulantılarınızı arttırabilir. Acı ve baharatlı yemeklerden uzak durmanızda fayda var. Bu durum sizi çok rahatsız ediyorsa doktorunuzun önerdiği hafif mide ilaçlarını kullanabilirsiniz. Gece yatarken yüksek yastık kullanmak da sizi rahatlatabilir.