gebelikte 15.hafta, gebelikte 15.hafta bebek gelişimi, gebelikte 15.hafta bebeğin gelişimi, gebelikte 15.hafta ultrason görüntüleri, gebelikte 15.hafta annedeki değişiklikler, gebelikte 15.haftada bebek hareketleri, gebelikte 15.hafta ultrason görüntüsü, gebelikte 15.hafta uzman tv


Bu günlerde bebeğinizin boyu 15 cm civarında, neredeyse avucunuz kadar oldu! Başında ince saçlar beliriyor. Cildi hala şeffaf ama adaleleri ve kemikleri sağlamlaşıyor. Karaciğer ve pankreas gibi salgı organları işlevlerini yerini getirmeye başladı.

Artık gebelik hormonlarının üzerinizdeki etkisi azalıyor. İlk üç aydaki durgunluk ve mutsuzluk halinizden uzaklaşmaya başladığınızı, hem siz fark edeceksiniz hem de çevrenizdekiler. Uzak kaldığınız sosyal faaliyetlere daha sık katılabileceksiniz. Hamilelik değişimleri de artık daha görünür hale gelecek.

Günde 3 defadan fazla ishal olarak tuvalete çıkıyorsanız, öncelikle kullandığınız demir ve vitamin preparatlarına ara vermelisiniz. Buna rağmen ishaliniz devam ederse, doktorunuzu bilgilendirmelisiniz. Böyle bir durumda, bol sıvı alın ve çiğ sebze-meyve tüketmekten kaçının. Kaybedilen elektrolit ve sıvının yerine konması için bazen serumla destek de gerekebilir. Bulantıyla birlikte ishal varsa fazla zaman kaybetmemeli ve doktorunuzu ziyaret etmelisiniz. Hamilelikte gıdalara reaksiyon ve gıda zehirlenmesi çok daha sık görülebilmektedir.

Hamilelikte değişik nedenlerden dolayı cilt kaşıntıları olabilir. Bu durum, cildin kurumasından ve belirli alerjen maddelere karşı geliştirilen reaksiyondan kaynaklanabileceği gibi, sıklıkla rastlanan basit hamilelik kaşıntılarından da olabilir. Bu kaşıntıları losyonlarla gidermek mümkündür. Eğer kaşıntılar tedaviye rağmen devam ediyor ve özellikle geceleri sizi rahatsız ediyorsa, doktorunuza danışın.

Başta göğüs uçlarınız olmak üzere, vücudunuzda bazı renk koyulaşmalari olduğunu görebilirsiniz. Yüzünüzde çiller varsa, onların da renkleri koyulaşabilir. Karnın ortasında ince, kahverengi bir çizgi oluşur. Yüzde de gebelik maskesi adı verilen bir koyulaşma gözlenebilir. Endişe etmeyin, bu yaşananların sebebi, pigment içeren hücrelerdeki hormonal aktivite artışıdır. Çilleriniz sizi rahatsız ediyorsa, ultraviole ışınlardan korunmak için yaz-kis 30-50 faktörlü cilt koruyucu kremler kullanabilirsiniz.