13 Haftalık GebelikUzman Görüşü:
Bu haftada erken gebeliğin yarattığı şikayetler hemen hemen hiç kalmamıştır. Büyüyen rahmin ve bebeğin beslenmesini, artan metabolizma hızını karşılamak için anne adayının toplam kan hacmi artmıştır. Bu artmış kan hacmi hafif baş ağrılarına neden olabilmektedir. Genellikle ilaç kullanmaya gerek olmadan istirahat etmek baş ağrılarının geçmesi için yeterlidir. Artık göbeğiniz dikkatli gözlerden kaçmıyor. Kıyafetlerinizin bir kısmının içine girmekte zorlanıyorsunuz. Yakın bir zamanda hamileliğe uygun yeni kıyafetler alma zamanı yaklaşıyor.
Bebeğinizin başından poposuna olan mesafesi 70 mm’ye ulaşmıştır. Sinir sistemi gelişime devam etmektedir. Hatta bir takım refleksler de gelişmiştir. Bebeğin beslenmesini tamamen plasenta ve göbek kordonu üstlenmiştir ve bu haftanın başı itibari ile düşük yapma ihtimaliniz önemli ölçüde azalmıştır. Yani bebek artık annesine ve hayata çok daha sıkı tutunmaktadır.

Hamilelikte vajinal mantar problemi

Bu dönemde vajinal mantar enfeksiyonu ile karşılaşabilirsiniz. Vajende bulunan yararlı bakterilerin (laktobasiller) sayılarının artması ile glikojen denen bir şekerden asit üretimi artar. Ve böylece vajenin asidik özelliği artar. Bu asit derecesi korkacağınız düzeylerde değil, sadece hassas ölçümlerle anlaşılan düzeylerdedir ancak zararlı mikropların çoğalmasını engelleyecek kadar da etkilidir. Bu asidik ortamın tek zararı, mantar enfeksiyonlarına eğilimi artırmasıdır. O nedenle beyaz renkli, kaşıntının eşlik ettiği akıntı farkettiğinizde doktoruna başvurmak doğru olacaktır.

Hamilelikte demir preparatı (kan ilacı) kullanımı

Doktorunuz genellikle 12. haftanın sonunda folik asit kullanımını artık kesecek ve size kan yapıcı demir preparatları başlayacaktır. Demir, düzenli beslenmesine rağmen anne adayının %100 dışarıdan alması gereken tek besin kaynağıdır. Anne adayı ne kadar demir içeren besinler yese de (demir en çok kırmızı ette bulunur) artan kan hacmi ve bebeğinin ihtiyaçları yüzünden artmış günlük demir ihtiyacını karşılayamaz. Demir preparatı (kan ilaçları) almayan anne adaylarında bir süre sonra demir depoları tükenir ve ciddi kansızlık ve başka bir takım sıkıntılara neden olabilir. Demir preparatlarının (kan ilaçları) hamileliğin 12. haftasından sonra başlanması, doğum sonrasında bebeğin sadece anne sütü alacağı ilk altı aylık dönemde de kullanılmaya devam edilmesi önerilir.