Bebeğiniz artık yaklaşık 12 cm ve 8-14 gr. ağırlığında! Neredeyse bir erik büyüklüğünde… Bebeğinizin başı ile vücudu eşit boyutlarda. Eller ve kollar orantılı olarak görünüyor ve hareket edebiliyor.

Vajinal akıntınız varsa ve rahatsız edici bir koku hissediyorsanız, mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Enfeksiyon kapmış olabilirsiniz. Böyle bir durumda tedavi olmazsanız, erken doğum veya su kesesinin erken açılması gibi sorunlar yaşayabilirsiniz.

Öksürürken ve gülerken idrar kaçırabilirsiniz. Tedbir olarak daha sık tuvalete gidin ve mesanenizi boşaltmaya dikkat edin. Doğumdan sonra bu şikayetiniz azalacaktır. Sosyal ortamlarda rahat etmeniz için bu amaca yönelik tek kullanımlık çamaşırlar kullanabilirsiniz. Su içmeyi sakın ihmal etmeyin.

Hamilelik döneminde uçakla seyahat edilebilir. Özellikle uzak mesafelerde, otomobil ve otobüs yerine uçak tercih edilebilir. Kıtalar arası uçak seyahatlerinde kozmik radyasyon nedeniyle, iki seyahat arasında en az 10-15 gün aralık olmalıdır. Unutmayın, 26. gebelik haftasından sonra doktorunuzun vereceği uçabilir raporu her zaman yanınızda olması gerekir.

Kanamaya neden olabilecek besinleri tüketmemeniz veya az tüketmenizde fayda var. Yengeç, ananas, muşmula, yeşil papaya, aloe gibi yiyeceklerden ve yüksek miktarda kafeinden mümkün olduğunca uzak durmalısınız.

Doktorunuzun önerisiyle hamilelik öncesi başladığınız folik asit takviyesini multivitaminle değiştirebilirsiniz. Kan sayımı sonucunuza göre doktorunuz demir takviyesi de önerebilir. Ara öğünlerde ceviz, fındık, badem, kuru kayısı ve erik yemeye çalışmalısınız.

Hamilelik döneminiz boyunca kullandığınız multivitamin ve demir hapları, mide-bağırsak sisteminde bazı problemlere neden olabilir. Şişkinlik, ağrı, hazımsızlık, kabızlık ve bazen de ishal görülebilir. Bu şikayetlere neden olan başlıca madde demirdir. Demir ile beraber, B grubu vitaminler de aynı sorunlara neden olabilir. Bu durumda doktorunuzla görüşüp ilaçlara ara verebilir ve demir içermeyen vitamin alternatiflerini deneyebilirsiniz.