Bebeğiniz bu hafta 45-65 mm boyunda ve neredeyse 10 gr! Bebeğiniz artık minicik ellerini yumruk yapabiliyor! Yüz yapısı ve göz kapakları gelişmeye devam ediyor. Kulakları son şeklini alıyor. Bu dönemde bebeğinizin başı, vücudunun yarısına yakın büyüklükte. Kol ve bacakları ise ince ve uzun görünümde. Genital organları da artık tam olarak oluştu. Yani kız mı, yoksa erkek mi olduğunu çok yakında öğrenebileceksiniz.
12. haftada, bebeğinizin el ve ayak parmaklarının baş kısmında tırnak yuvaları oluşur ve bu hafta içerisinde tırnaklar büyümeye başlar. Bebeğiniz, kesilmesi gereken uzun tırnaklarla doğarsa sakın şaşırmayın, bu çok doğaldır.

Daha önceki aylarda yapılmadıysa, hamileliğinizle ilgili bazı testleri yapmanın şimdi tam zamanı. Özellikle, 11-14 haftalar arasında yapılan “İkili Down Tarama Testi” bu testler içinde en önemlisidir. Bu, hamileliğinizde başta down sendromu olmak üzere, Trizomi 13 ve 18 açısından yüksek risk olup olmadığını anlamak için yapılacak bir testtir. Ultrason ile bebeğin ense kalınlığına bakılacak ve ilk anatomi taraması yapılacaktır. Artık ultrasonda bebeğinizin kolları ve bacakları rahatlıkla beliriyor. Miniğinizin parmaklarını sayabilirsiniz, hatta ara sıra zıpladığını bile görebilirsiniz.

Hamileliğinizin ilk 3 ayında progesteron hormonu etkisiyle şişkin, halsiz, uykulu ve mutsuz hissedebilirsiniz. Önceleri sigara veya kahve tiryakisiyseniz, bu alışkanlıklardan uzaklaşmak zorunda kalmak da bu durumu arttırabilir. Bol sıvı almak ve yürüyüş – hafif egzersizler yapmak bu zor durumla başa çıkmanıza yardımcı olacaktır. İlk 3 aydan sonra mutluluk katsayınızın arttığını göreceksiniz