11. hafta itibariyle bebeğiniz artık 31-42 mm, yani neredeyse işaret parmağınız kadar! Bebeğinizin beyin yapısı oluşmaya, yüzü hepimizin yüzüne benzemeye başladı bile. Göz kapakları gelişiyor ve kapanıyor. Şakın şaşırmayın, tüm bebeklerin gözleri 26. haftaya kadar kapalı kalır. Bağırsaklar göbekten karın içine yerleşti ve bağırsak hareketleri başladı. Karaciğeri safra salgılamaya başladı. Tiroid ve pankreas oluşumu tamamlandı ve pankreastan insülin salgılanmaya başladı. Ses telleri oluştu ve ses çıkarabilecek hale geldi. Dış genital organlar çok belirgin olmasa bile gelişerek belirmeye başladı. El tırnakları ve refleksleri de gelişmeye başladı.

Bebeğinizin kalbi aslında haftalardır hızla atmakta, fakat bu atışın sesi “Doppler” adı verilen özel bir cihazla doktorunuz tarafından dinlenebilecek seviyeye daha yeni geldi. Artık siz de bebeğinizin kalp atışını duyabileceksiniz!

Kan uyuşmazlığı, annenin kan grubunun RH (-) ve babanın kan grubunun RH (+) olduğu durumlarda ortaya çıkar. Kan grubu RH (-) olan anneden doğan, kan grubu RH (+) bir çocuğun hücreleri anne dolaşımına geçtiğinde annede bu hücrelere karşı bağışıklık cevabı meydana gelir. Eğer ilk hamilelikse, ilk cevap genellikle zayıftır. Oluşması için 6 aydan biraz daha uzun süre gerekmektedir ve zararsızdır. Fakat anneye ait hücreler ikinci hamileliklerde tekrar RH (+) bebek hücreleri ile karşılaştığında kuvvetli bir ikincil cevap meydana gelir ve bebeğin kaybına varan olumsuz sonuçlar doğurabilir. Kan uyuşmazlıklarında, rutin olarak doğum sonrası bebeğin kan grubunun belirlenmesi ve kan uyuşmazlığı saptanması halinde Rhogam (anti D) yapılmaktadır. Bu nedenle eskiden sıklıkla görülen ve bebek kaybına bile neden olabilen Rh izoimmunizasyonu veya Rh hastalığı, günümüzde nadiren görülmektedir.