Bebeğiniz artık 26 mm uzunluğunda! Başı dik ve yuvarlak; göz kapakları gözlerini kısmen kapatıyor. Damak kemikleri ortada birleşmeye başladı. Bağırsakları oluşurken, kol ve bacakları da uzamaya devam ediyor. Aynı zamanda bebeğinizin omurgası da oluşmaya başladı. Hatta ultrasonda bebeğinizin hafifçe zıpladığını görmeniz bile mümkün.

Peki bu dönemde sizin vücudunuz ne tür değişimler gösterecek?
Genellikle ilk 3 ayda görülen ama bazen tüm hamilelik boyunca devam edebilen tükürük artışından rahatsız olabilirsiniz. Aslında bu artışın sebebi, hamilelik hormonlarının uyarısı ile tükürük bezlerinin aşırı çalışmasıdır. Sakız, nişastalı yiyecekler ve limon gibi, tükürük bezlerinin faaliyetini arttıran yiyeceklerden uzak durarak bu sorunu azaltabilmeniz mümkündür. Aşırı tükürük salınımı, doğumdan hemen sonra azalacaktır.

Bazen, nedenini veya yerini tam olarak tarif edemediğiniz karın ağrılarından şikayetçi olabilirsiniz. Bu durum uzun sürdüğü ve sık yaşandığı takdirde, doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

Özellikle kış aylarında, gribal enfeksiyonlar hamileleri de etkileyebilir. Anne adaylarında bu enfeksiyonların iyileşmesi hem uzun sürebilir hem de daha ağır geçebilir. Bu tip enfeksiyonlardan etkilendiğiniz takdirde doktorunuza danışmayı unutmayın ve ancak o önerdiği takdirde ilaç kullanın.

Hamileliğin ilk aylarından itibaren diş etlerinde kanamalar görülebilir. Ayrıca diş etlerinde kalınlaşma, çekilme ve hassasiyet de olabilir. Eğer hamilelik öncesi dönemde diş hekimine gitmediyseniz, şimdi tam zamanı. Çürükler tedavi edilip, diş taşları temizlenince, şikayetlerinizde de azalmalar olacaktır. Bu dönemde yumuşak diş fırçası kullanmaya, düzenli olarak dişlerinizi fırçalamaya ve alkol içermeyen gargaralar kullanmaya özen gösterin.