Anne ya da baba olmak, herkesin başarabileceği bir şey değildir. Bunu fizyolojik olarak algılamayın. Bir bebeği dünyaya getirmek, anne/baba olmak için yeterli değil demek istiyoruz. Elbette ki tüm anne – baba adayları, dünyaya yeni bir birey getirmeye hazır olmalıdır. Zaten sağlıklı hamilelik de planlanmış bir hamilelikle başlar.

Hem anne hem de baba adayının ruhsal, bedensel ve sosyoekonomik olarak bu yeniliğe hazır olması tüm hamilelik sürecini ve sonrasını olumlu bir şekilde etkileyecektir. Fakat siz daha “ailemiz büyüsün mü? Korunmayı keselim mi? Nereden başlayalım?” demeye kalmadan bebek haberi alabilirsiniz.

Sosyoekonomik koşullarınız, çalışma zorunluluğunuz, kaygılarınız psikolojik olarak anne olmanızı zorlaştırabilir. Fakat böyle bir kararınız varsa, biyolojik yaşınızın sağlıklı bir çocuk sahibi olmaya elverişli olduğu dönemde bebek planı yapmanız sizin için mantıklı olacaktır.

Kendinizi her anlamda hazırladığınız planlı bir hamilelik, sizin için de bebeğiniz için de en sağlıklısı olacaktır. Bu nedenle kararınızı verir vermez kendinize bir “yapılacaklar listesi” hazırlamanızda fayda olacaktır. Bu sayede hamileliğinizin her döneminde karşılaşacağınız tüm değişimlere önceden hazırlıklı olabilirsiniz.

Aşağıda da sizin için hazırlamış olduğumuz maddeleri, yapılacaklar listenize ekleyip uygulamayı unutmayın.

Kadın doğum uzmanına başvurun

Planlı bir hamileliğin size sağlayacağı en büyük avantajlardan bir tanesi, hamilelik süreci henüz başlamadan bir kadın doğum uzmanı yardımıyla sağlığınızı önceden takip edebilecek olmanızdır. Korunmayı henüz bırakmadan 1-2 ay önceden bir kadın doğum uzmanı ile görüşüp aile geçmişiniz ve kalıtsal bir probleminiz olup olmadığı sorgulatmalısınız. Eğer hamileliğinizi ya da bebeğinizin sağlığını etkileyebilecek problemler mevcut ise, önleminizi almak için fırsatınız olacaktır. Yapılacak olan jinekolojik muayeneniz sonucunda hamileliğinizi engelleyecek ya da soruna neden olabilecek problemler varsa, çözüm yollarını arayıp bulmak için vaktiniz olacaktır.