Hamileliğin 39. HaftasıSizdeki değişimler, bebeğinizdeki gelişmeler…
Ortalama 40 hafta olan hamilelik sürecinizde yaşayacağınız değişimleri ve bebeğinizdeki hafta hafta gelişim evrelerini merak ediyor musunuz? İşte tüm bu bilgileri bulabileceğiniz bu yazımızı hamileliğiniz boyunca defalarca ziyaret edeceksiniz…

Bir kadının hayatındaki en özel ve aslında en güzel dönemi hamileliktir. İçinizde kendinizden bir parçayı büyütmek olağanüstü bir duygudur. Bir yandan fiziksel ve psikolojik değişiklikler yaşarken, bir yandan da her geçen gün onun gelişimine ve hareketlerine şahit olursunuz. Kadının kadınlığını taçlandıran, değiştiren, dönüştüren ve yeni bir yaşam şekline kapılar açan eşsiz bir süreçtir. Bu özel ve kendine özgü zorlukları olan süreçte sizlere rehberlik edecek yazımızda; hafta hafta sizdeki değişimleri bebeğinizdeki gelişim evrelerini bulabileceksiniz. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Qp. Dr. Kağan Kocatepe’nin hamileliği hafta hafta anlattığı yazımızı okurken, eminim sizler de bizim gibi heyecanlanacak ve duygulanacaksınız. Karnınızdaki bebeğin her hafta başka bir gelişimini hissetmek, onu çok merak etmek ve daha doğmadan sürekli onun için endişelenmek … Anne olmak ne kadar da gurur verici!

Hamilelik Serüveni 1. Hafta
Hamilelik ortalama 40 hafta, yani 9 ay 10 gün devam eden bir süreçtir. Tıbbi olarak hamilelik başlangıcınız, hamile kaldığınızı öğrendiğiniz günlerden önceki reglinizin ilk günü olarak belirlenir. Bu nedenle hamileliğinizin birinci haftası aslında henüz hamile olmadığınız bir dönemdir. Regl döngünüzün yaklaşık 14. gününde yumurtlama adı verilen süreçle sağ veya sol fallop tüpünüze (kanalınıza) atılacak yumurta hücresi bu hafta içinde olgunlaşmaya başlar. Prekonsepsiyonel vizit (hamilelik öncesi muayene) iyi bir hamilelik dönemi geçirme, mükemmel bir doğum yapma ve sağlıklı bir bebek dünyaya getirme olasılığınızı belirgin bir şekilde artırır. Bu muayene ve beraberinde yapılacak incelemelerle muhtemel sorunlar önceden saptanır ve tedavi edilir. Yine sağlıklı bir hamilelik geçirmeniz için beslenme, iş yaşamı, günlük yaşam ve cinsel yaşam gibi konular bu muayenede ayrıntılı olarak ele alınır.
Hamilelik Serüveni 2. Hafta
Son gördüğünüz regl kanaması belirtileri birkaç gün önce kaybolur. Muhtemel bir hamilelik için sağ veya sol yumurtalığınızda, bir yumurta hücresi olgunlaşmaya devam eder. Kadıri’da birim zamanda tek bir yumurta hücresi olgunlaştırılmasına karşın, erkekte aynı anda milyonlarca sperm hücresi üretilerek olgunlaştırılır ve depolanarak hazır bekler. Bu haftada hamileliğinizden emin olabilirsiniz. Bu haftada yapacağınız idrar testi pozitif çıktığında bunun hatalı olma olasılığı oldukça düşüktür. Bebeğinizin bu dönemde organları oluşmaya başlamıştır.