Hamile psikolojisi hamilelik ilaç kullanımı hamilelikte psikolojik ilaç tedavisi hamilelikte ilaç tedavisi gebelikte ilaç tedavisi gebelikte ilaç kullanımı hamilelikte psikolojik bozukluklar gebelikte psikolojik bozukluk tedavisi


Kronik psikiyatrik bozukluklarda uzun süreli ilaç tedavileri gerekli olabilmektedir. İki-uçlu bozukluk (manik-depresif bozukluk/ bipolar bozukluk), şizofreni ve yineleyici depresyon bu bozukluklar arasında sayılabilir. Öte yandan yaygın kaygı bozukluğu, panik bozukluğu gibi çeşitli kaygı bozukluklarında da uzun süreli ilaç tedavileri gerekli olabilmektedir. Bu tür ilaçları kullanan anne adaylarının gebe kalmaya karar vermeden önce psikiyatri doktorlarına başvurmaları gereklidir.

Kişinin psikiyatrik bozukluğunun şiddetine ve evresine göre psikiyatri uzmanı ilacı kesmeyi, gebelik planını ertelemeyi ya da ilaca devam etmeyi önerebilir. Özellikle iki-uçlu bozuklukta kullanılan lityum ve diğer duygudurum düzenleyicilerinin (valproik asit, karbamazepin) gebelikte kullanımı sakıncalıdır. Antipsikotikler ve antidepresanların bebeğe zararlı etkileri az olmasına karşın, gebelik döneminde bu ilaçlarla yeterince çalışma ve bulgu olmadığından bu ilaçlar da mutlaka doktor kontrolünde ve gerekli görüldüğünde kullanılmalıdırlar.

Gebelik döneminde ağrı kesici ve antibiyotiklerden sonra belki de en sık kullanılan ilaç grubu antidepresanlardır. Özellikle “SSRI” adı verilen seratonin geri alım inhibitörlerinin yan etkileri de az olduğu için birçok hekim bunları rahatça hastasına verebilmektedir. Gebelikte SSRI’lar önemli bir anomaliye yol açmamakla birlikte, yenidoğan döneminde çeşitli davranış bozukluklarına yol açabilirler. Gebeliğin son döneminde SSRI’lara maruz kalan bebeklerde huzursuzluk, devamlı ağlama, korku ve ürperme, beslenme zorluğu, morarma ve nöbet geçirme gibi belirtilere rastlanabilmektedir.