Erken gebelik beraberinde pek çok ani değişiklik ve endişeyi getirir. Bulantılar, yorgunluk hissi ve gebelikle ilgili endişeler cinselliğin daha az yaşanmasına neden olur.

Baba adayları, gebelikle ilgili bilinmezlerden en az anneler kadar etkilenir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Lalehan Kutlay, hamilelik dönemi cinselliği ile ilgili önemli bilgiler verdi.

Gebelik sırasında cinsellik çoğu kez çekinilen bir konudur. Hem fiziksel hem psikolojik nedenler çiftlerin gebelik sırasında cinselliğe bakışını etkiler ve çiftler arasında büyük farklılıklar olmasına karşın genelde cinsel aktivite;

  • İlk üç ayda belirgin azalır.
  • İkinci üç ayda kısmen artar.
  • Son ayda ise tekrar azalır.

Gebelik ilerledikçe anne bedeninde ortaya çıkan değişiklikler de cinsel aktiviteyi etkiler. Kilo artışı, karında büyüme, göğüslerde hassasiyet genital bölgenin ve meme başlarının renginde koyulaşma, vajinal akıntıdaki artış anne adayını çirkinleştiğine dair bir inanışa ve cinsellikten uzaklaşmaya itebilir. Baba adayı da aynı şekilde etkilenebilir.

HAMİLELİKTE CİNSEL İLİŞKİ BEBEĞE ZARAR VERİR Mİ?

Çiftleri cinsellikten uzaklaştıran bir başka önemli faktör de bebeğe zarar verme korkusudur. Aslında tamamen iç içe olmasına karşın annelik ve babalığın cinsellikten ayrı algılanması çok sık bir durumdur. Hatta pek çok erişkin kendi anne babasının cinselliğini ve kendisinin de bu gerçeğin bir ürünü olduğunu kabullenmekte zorlanır. Böyle hisseden çiftlerin gebelik sırasında, hatta sonrasında da cinsellikten kaçınmaları sık gözlenen bir durumdur. Eğer bu konuda çiftler arasında bir uyum varsa herhangi bir sorun yaşanmaz. Eğer anlayış farkı ortaya çıkarsa danışmanlık almakta yarar vardır.