gebelik testi

gebelik testi yanlış sonuç verir mi, gebelik testleri yanlış sonuç verirmi, hamilelik testleri yanlış sonuç verirmi, gebelik kan testi yanlış sonuç verirmi, erken gebelik testleri yanlış sonuç verirmi, kanda gebelik testi hatalı sonuç verir mi


En sık yanılma payı olan idrarla yapılan yöntemdir. Henüz idrarda hormon uygun seviyeye çıkmadan yapılmışsa,bozuk yada günü geçmiş kitler kullanılmışsa, kimyasal gebelik dediğimiz.. En sık yanılma payı olan idrarla yapılan yöntemdir. Henüz idrarda hormon uygun seviyeye çıkmadan yapılmışsa,bozuk yada günü geçmiş kitler kullanılmışsa, kimyasal gebelik dediğimiz.. En sık yanılma payı olan idrarla yapılan yöntemdir. Henüz idrarda hormon uygun seviyeye çıkmadan yapılmışsa,bozuk yada günü geçmiş kitler kullanılmışsa, kimyasal gebelik dediğimiz bir gebelik oluşmuş ama bebek canlılığını yitirmişse, yada kısırlık tedavisinde kullanılan bir takım ilaçlar kullanılmışsa yanlış sonuç verebilir.

Ayrıca erken gebelik haftasında test için aşırı su içip idrar sulandırılırsa testin yanılma payı artar. Kan testinde yanılma hemen hemen yok gibidir ancak orada da test gebelik gösteriyorsa ; gebeliğin normal bir gebelik mi, yoksa dış gebelik, mol gebelik , düşükele sonuçlanacak kimyasal gebelik mi olup olmadığını uygun zamanda ultrasonla değerlendirilerek tespit edilmesi gerekir. Ultrasonla ise kanda tespit edilen B-HCG hormonu 1000-1500 IU/L civarında olduğunda vaginal ultrasonla 5000IU/L ve üzerinde ise karından uygulanan yöntemle gebelik kesesinin görüntülenmesine dayanır.Hemen hemen kesine yakın normal gebelik tanısı koydurur.Artık gelişmiş ultrasonlarla vaginal yöntemle günü 5-7 gün geçen kadınlarda gebelik tanısı konulabiliyor.