hamileliğin 11. haftasıDüşük

Gebeliğin 22. haftadan önce sonlanmasına düşük adı verilir.Gebeliklerin yaklaşık beşte biri düşükle sonuçlanır. Düşüklerin çoğu 12. haftadan önce giderek kadının gebe olduğunu bile anlamasından önce gerçekleşir.Düşüğün nedeni çoğu kez , normal gelişimi sürdürmemesidir. Vajinadan gelen kanama genellikle ilk belirtidir.Hemen doktorunuza haber vermelisiniz.Bu durumda genellikle yatarak dinlenme önerilir; ama bu , düşüğün önleneceği anlamına gelemez.

Düşük Tehdidi  

gebelik de 24.hafta anne karnı

 

Kanama az ve ağrısızsa , adet kanaması olageldiği dönemde ortaya çıkmışsa , gebelik genellikle sürdürülebilir.Olasıdır ki bebeğin  yaşayıp yaşamadığını anlaşılması için ültrason taramasından geçmeniz istenecektir.

Gerçek Düşük 

Kanama fazla ve ağrılıysa bebeğin yitirilmiş olma olasılığı yüksektir.Doktorunuz hastaneye yatmanızı buradan rahim içinin bütünüyle boşaltılarak temizlenmesini isteyebilir.

Düşüğün Ardından Duygularımız 
Gebeliğiniz çok erken dönemlerinde başınıza gelse bile düşük , sizde yoğun bir boşluk duygusu yaratacaktır.Yitirdiğiniz bebeğin ardından duyduğunuz gerçek acıyı herkez anlamayabilir.Düşük sonrası en çok , yeniden sağlıklı bir bebek sahibi olup olmayacağınız konusu kaygılarınızın kaynağı olabilir.Düşük sonrasında ne kendinizi ne de eşinizi suçlamalısınız. Bu sizlerden kaynaklanan bir durum değildir.Düşükten sonra yeniden gebe kalmayı düşünebilirsiniz.Kimi doktorlar 3 adet dönemi beklemenin yerinde olacağı öne sürüyor.Sık yinelenen düşükleriniz yoksa, yeniden gebe kalmamanız , sağlıklı bir bebek doğurmamanız için hiçbir neden yoktur.