hamileliğin 11. haftasıGebeliğinizin ortasına geldiğiniz bu haftalarda, parlak saçlar, kırmızı yanaklar ve sağlıklı, pürüzsüz bir cilt daha da güzel görünmenizde önemli etken olacaktır. Ne var ki hormonlardaki artışın etkileri herkeste böyle olumlu olmayabilir. Sizi üzen olumsuz değişikliklerin çoğu doğumdan sonra yok olacaktır.

Saçlar

Güzel ve parlak saçlar gebeliğin size sağladığı olumlu şeylerden biridir. Bununla birlikte, gebelikte saçlar her zaman güzelleşmeyebilir; gebelik öncesi özelliklere göre aşırı yağlanabilir, kırılabilir, daha kuru görünebilir.Yüz ve vücuttaki tüyler belirgin duruma gelebilir.

Ne Yapmalı ?

Saçlarınız kuruysa ve kolay kırılıyorsa kaliteli bir şampuan ve saç kremi kullanın; saçınızı çok sık ve zorlayarak fırçalatmayın.Yağlı saçları parlak tutmak için sık sık yıkamalısınız. Saçların gebelikte nasıl bir görünüm alacağı önceden bilinemez; bu nedenle perma, röfle, boya yaptırmayın.

Cildiniz

Gebelikte cildiniz bÜyÜk olasılıkla gÜzelleşecektir. Lekeler yok olacak, cilt yÜzeyi kadifemsi bir görÜnÜm alacaktır. Ancak, kimi
kadınların cildi çok kuru ya da yağlı, giderek çilli bir duruma da gelebilir.

Ne yapmalı? 

Cildinizi iyice temizlemeli, kuruysa kuruyan bölgeleri nemlendiricilerle nemlendirmelisiniz. Yıkanırken kÜvetinize banyo yağı katabilirsiniz. Sabunu az kullanın.

Tırnaklar

Gebelik sÜresince tırnaklarınız daha kolay yarılıp kırılabilir.

Ne yapmalı?

Ev ya da bahçe işlerinde eldiven kullanmalısınız.

Cilt Rengi

Cildiniz pürüzsüz ve lekesiz bir gÖrünüm alabilir

Gebelik sırasında cilt renginde koyu­laşma görÜlebi­lir. Benler, yara izleri ve doğum lekeleri genellikle gebelikte büyüyüp koyulaşır. Göbek altında,aşağı doğru kahverengi bir çizgi belire­bilir.YÜzÜnÜzde ve boynunuzda ise kelebek biçiminde, gebelik maskesi denen kahverengi bir leke oluşabilir. Doğumdan sonra bÜtÜnÜyle kaybola­cağı için kaygılanmanıza neden yok.