hamileliğin 15. haftasıGebelik kontrollerine genellikle 12. haftada başlanır ve ve 28. haftaya dek ayda bir kez kontrole gitmeniz istenir. 28. haftadan sonra kontroller sıklaşır; 36. haftaya dek ayda iki, gebeliğin son ayında ise haftada bir kez kontrole gitmeniz uygun olur. Her kontrolde ebe ya da doktorunuz gebeliğinizin sağlıklı ilerleyip ­ilerlemediğini anlamak için kimi testler isteyecektir. Varsa, sormak istediğiniz sorulan önceden not edin.

KAN TAHLİLLERİ
İlk kontrolde Kolunuzdan biraz kan alınarak şu incelemeler yapılır:
* Kan grubunuz saptanır.
* Kansız (anemik) olup olmadığınız belirlenir. Bu amaçla 32. haftada bir kez daha kan sayımı yapılır.
* Kızamıkçık hastalığına karşı bağışık olup olmadığınıza bakılır.
* Sarılık ya da cinsel yolla bulaşan ve gebeliğin 20. hafta­sından önce tedavi edilmesi gereken frengi gibi hastalıklar araştırılır.
* Doktorunuz gerekli görürse orak hücre anemisi ya da Akdeniz anemisi gibi kimi hastalıkların tanısı amacıyla inceleme yapılabilir. Bu tür hastalıklar kalıtsal olduğundan bebek için tehlike oluşturabilir.

İLK GÖRÜŞME

İlk kontrole gidişinizde doktor ya da ebe size sorular soracaktır. Bundan amaç, siz ya da eşinizle ilgili, gebeliğinizi etkileyebilecek önemli konuları ortaya çıkarmaktır. Her kliniğin uygulaması ayrı olmakla birlikte, genellikle aşağıda sıralanan sorular ya da benzerleriyle karşılaşırsınız.
* Yaşınız, mesleğiniz, kaç yıllık evli olduğunuz.
* Doğum yeriniz (söz gelimi, Akdeniz anemisi gibi kimi kalıtsal hastalıklara belli bölgelerde daha sık rastlanır).
* Ailenizde önemli bir hastalığı olan var mı? Ailenizde ikiz var mı? Sizin ya da eşinizin ailesinde kalıtsal hastalığı olan var mı?
* Sağlık durumunuz, ciddi bir hastalığınız var m? Varsa geçirdiğiniz ameliyatlar. Şu anda herhangi bir herhangi bir hastalık nedeniyle tedavi görüyor musunuz? Herhangi bir ilaca karşı alerjiniz var mı?
* Gebe kalmadan önce kullandığınız doğum kontrol yöntemleri, bunları kullanmayı ne zaman bıraktınız?
*Adetleriniz kaç yaşında başladı? Düzenli adet görür müsünüz? Son adetinizin ilk günü ne zamandı?Kaç günde bir adet görürsünüz?
* Bundan önceki gebelikleriniz nasıl sonuçlandı? Düşük ya da kürtajınız var mı?