Gebe kalmayı düşünüyorsanız, yaşam düzeniniz bebeğe zarar verebilecek etkilerden uzak olmalıdır. Bebeğin tüm önemli organları ilk üç ay içinde oluştuğu için bu dönem en kritik süre sayılır. Gebe kaldığınız da göğüslerde dolgunluk, bulantı gibi değişiklikler hissedebilirsiniz. Bunların nedeni hormon düzeylerinizde ilk haftalarda görülen yükselmelerdir. Rahatsızlık verici bu değişimler, genellikle, 12. haftadan başlayarak azalır, giderek kimi zaman ortadan kalkar.

Gebeliğin İlk Belirtileri 

Aşağıdaki değişikliklerin biri ya da birkaçı gebe olabileceğinizin göstergesidir. İlk başta bunların hiçbirini. hissetmeyebilirsiniz ama içgüdüsel olarak kimi şeyleri değişik duyumsadığınız için gebe olduğunuzu kestire bilirsiniz.

* Adet gecikmesi genellikle gebeliğin ilk belirtilerinden biridir ama, adetleriniz düzensizse, sinirsel açıdan gergin, hasta, aşırı düşük kilolu ya da yoğun çalışma içindeyseniz adet gecikmesi gebe kalıp kalmadığınız konusunda güvenilir bilgi vermez. Üstelik gebe kaldıktan sonraki ayda da adet dönemine gelen günlerde hafif bir kanama görülebilir. Buna halk arasında “üstüne görme” adı verilir.
* Memelerde hafif büyüme, duyarlık, kimi zaman karıncalanma hisse dilebilir. Memelerin yüzeyine yakın damarlar belirginleşip görünür olabilir.
* Ağızda güçlü bir metalik tat.
* Yalnızca akşamları değil gÜn boyunca duyulan ağır yorgunluk ve halsizlik.
* Göz kararmaları, kimi zaman nedensiz bayılmalar.
* GünÜn her saatinde görülebilen bulantı, kimi zaman kusma. Kimi kokular, özellikle pişen yemek kokuları mide bulantısına yol açabilir.
* Alkol, kahve, sigara gibi kimi şeylere karşı tiksinti, kimi besinlere karşı da aşırı istek oluşabilir.
* Hormonal değişikliklere bağlı olarak aşırı duygusallaşma.
* Sık sık idrara gitme isteği görülmesine karşın pek küçük miktarlarda yapabilme.