gebelikte hamilelikte kanamaHamilelik, insan hayatının en önemli evresidir. Bireyin ileride oluşabilecek hastalıkları, yaşam tarzı, psikolojik durumu anne karnında şekillenir. Bu nedenledir ki anne metabolizması tamamıyla bebeğe odaklı çalışmaktadır. İhtiyaçların karşılanma önceliği bebeğe aittir. Annenin ihtiyaçları ikinci planda kalır. Fakat anne ve bebeğin ihtiyaçları alanında uzman diyetisyenler tarafından tespit edilip; bu ihtiyaçların diyetisyenlerin önerdiği diyet programlarının uygulanmasıyla karşılandığı takdirde anne de bebek de bu dönemi sağlıklı şekilde atlatırlar.

Ergenlik çağında ya da yirmi yaşının altında olup da hamile kalanların beslenmeyle ilgili özel ihtiyaçları vardır , çünkü vücutları bebeğin gelişimine hazır gibi görülse de henüz tam olarak gelişememiştir. Normal anne adaylarında görülen besin rekabeti gelişimini henüz tamamlamamış annelerde daha fazladır. Ayrıca ergenlik çağındaki hamileliklerin erken doğum ve düşük ağırlıklı doğum riski normal gelişimini tamamlamış anne adaylarının hamileliklerine nispeten daha fazladır. Beslenmede tolere edilebileceği düşünülen ufak eksiklikler bile anne ya da bebekte sorun çıkarabilir. Normalden çok geç yaşta hamile kalan kadınlar için sağlıklı beslenme çok önemli olsa da ergenlik çağı hamileliklerinde beslenme alışkanlıkları daha kötü olduğu için diyetlerinde daha köklü değişiklikler yapmaları gerekmektedir.

Ergenler ve genç kadınlar erken prenatal bakımdan çok fayda görebilirler fakat 20 yaş altı gebeliklerin %90‘ı planlanmayan gebelikler olduğu için gençler gebeliğe hazır değillerdir. 20 yaş altı hamilelerin ekstra kalsiyum ve fosfora ihtiyaçları vardır. Magnezyum ve çinko ihtiyaçları da normal hamilelerden biraz fazladır. Fazladan az yağlı ya da yağsız süt ve süt ürünü ile yağsız kırmızı et ,yeşil yapraklı sebzeler, tam tahıllar ve baklagiller tüketerek bu açığı kapatabilirler. Prenatal çoklu vitamin kullanmak da genç bir annenin beslenmesini desteklemeye yardım edebilir. Fakat her besin ve takviye gıdalarda olduğu gibi aşırıya gitmek bebek için toksik etki yapabilir. Özellikle aşırı alınan A vitamini toksik etki yapabilir.