doğumunilkevresi


Doğumun ilk evresinde rahim kasları kasılarak rahim ağzını genişletmeye başlar. Böylece bebeğin doğumdan geçeceği yol açılmış olur. ilk doğumlarda bu yaklaşık 10-12 saat alır.
İlk evre sırasında birdenbire paniğe kapılırsanız şaşırmayın. Olaya ne denli hazırlıklı olursanız olun, denetleyemediğiniz şiddetli sancılar sizi huzursuz edebilir. Kendinizi olabildiğince yatıştırmaya ve ağrıları önemsememeye çalışın.Yanınızda bulunacak eşiniz ya da bir yakınınız size en çok bu sırada yardımcı olabilir. Özellikle doğum öncesi kurslara katılmış yada doğum olayını yaşamış bir kişi sizi epeyce rahatlatacaktır.

HASTANEYE GİRİŞ VE İLK İŞLEMLER
Hastaneye geldiğinizde bir hemşire kayıt işlemlerinizi yapıp dosyanızı açar. Bu sırada izin yanınızda kalması yararlı olacaktır.
Hemşirenin soruları

Hemşire sizden gebelik izleme kartınızı isteyecek, nişan ya da sularınızın gelip gelmediğini soracak ve sancılarınızla ilgili olarak bunların ne zaman başladığını , sıklığını ve süresini araştıracaktır.
Bebeğin muayenesi

Dıştan muayeneyle bebeğinizin konumu değerlendirilir, dinleme borusu ya da sonicaid aygıtıyla kalp atışları dinlenir.
Bebeğin kalp atışlarının kaydedilmesi için karnınıza mikrofona benzer bir aygıt bağlanır ve yaklaşık 20 dakika süreyle, bebeğin rahim kasılmaları sırasında yeterli oksijeni alıp alamadığı kontrol edilir.
Hastaneye kaydınız yapıldıktan ,üstünüze değiştirip yatağınıza uzanmanızdan sonra hemşire tansiyonunuzu ve ateşinizi ölçecek,nabzınızı sayacaktır.Ayrıca, doktor ya da ebe vajinal muayeneyle rahimağzının ne ölçüde açıldığına bakar.

B grubu streptokok enfeksiyonu
Her yüz kadından onu, bebeklerde, daha çok da düşük kilolu doğanlarda ağır enfeksiyonlara yol açan 13 grubu streptokok bakterisini taşır. Doğum ağrıları başlamadan önce su gelmesi, enfeksiyon tehlikesini arttırır. Bu bakteriyi taşıdığınız önceden saptanmışsa, erken doğum yapıyorsanız ya da suyunuz doğum ağrılarınız başlamadan önce geldiyse doktorunuz sizi ve bebeğinizi enfeksiyondan korumak için doğum sırasında size antibiyotik verebilir.
VAJİNAL MUAYENELER
Ebe ya da doktor doğumun gidişini değerlendirmek için belli aralıklarla sizi muayene edecektir. Rahimağzının ne ölçüde açıldığını muayeneden sonra sorabilirsiniz. Rahim açıklığının gitgide ilerlediğini öğrenmek sizi rahatlatacaktır, ancak bu açılış düzenli bir hızla gerçekleşmeyebilir. Vajinal muayene genelde iki sancı arasında yapılır. Bu nedenle sancınız geliyorsa bunu ebe ya da doktora bildirin. Sırtüstü yatıp bacaklarınızı açmanız istenecektir. Elinizden geldiğince rahat ve gevşemiş olmaya çalışın.