Anne adaylarının en büyük kaygılarından biri de doğumun nasıl olacağıdır. Bir yandan dört gözle bebeğin dünyaya geleceği gün beklenir, diğer yandan da “acı duyar mıyım?” kaygısı baş gösterir. Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Doktor Kağan Kocatepe’nin katkılarıyla hazırladığımız bu yazıda, normal doğumun seyrini ve dolayısıyla korkularınızla başa çıkmanızın yollarını bulacaksınız.

Doğum korkusu, pek çok anne adayını ürküten bir sorun. Saatlerce sancı çekeceği korkusuyla normal doğum istemeyen kadınların sayısı hiç de azımsanacak gibi değil. Oysa ki, doğum ağrıları ve süresi kişiden kişiye değişebiliyor. Bu nedenle korkuya ve endişeye kapılmadan hareket etmek önem kazanıyor. Neyle karşılaşacağınızı bilirseniz, doğumu daha kontrollü gerçekleştirebilirsiniz. İşte normal doğumun genel seyri ve sizin yapabilecekleriniz…
İlk Evre: Sancılanma

Sancılarla başlayan normal doğumun ilk evresi, en uzun safha olarak nitelendiriliyor. Bunun nedeni ise, rahim ağzının yavaş yavaş olgunlaşması. Bu evrenin süresi 2 saat kadar kısa sürebildiği gibi, 8 saat hatta daha da fazlasını bulabiliyor.
İlk evre sancılarla başlıyor. Anne adayı sancı duymasa da, suların gelmesi veya kanamanın olması da doğumun başladığının bir göstergesi. Doğumun bu ilk evresi de, kendi arasında 3 safhadan oluşuyor: Erken, aktif ve geçiş safhası.
Erken safhada, rahim ağzı yavaş yavaş açılmaya başlayarak, 0-5 santimetre açıklığına ulaşıyor. Kasılmalar 15-20 dakikada bir gerçekleşiyor. Önceleri 15 saniye süren kasılmalar, sonrasında 60-90 saniyeye çıkıyor. Düzenli gelmeye başlayan kasılmalar, 5 dakikadan daha kısa aralıklarla gerçekleşiyor. Bu safhada sizin yapabilecekleriniz;
Doktorunuz uygun gördüğü takdirde kendinizi yormadan dolaşabilir,
Ilık bir duş alabilir ve
Gevşeme hareketleri yapabilirsiniz.