doğum öncesi hamilelikGebeliğin erken dönemlerinde vermeniz gereken kararlardan biri de doğumu nerede yapacağınıza ilişkindir. Günümüzde doğumların çoğu doğumevlerinde yada hastanelerin doğum kliniklerinde gerçekleştiriliyor.Ne var ki ülkemizde evde yapılan doğumlar da hala önemli bir yer tutuyor.

HASTANEDE DOĞUM
Doğum için en uygun yer, hiç kuşkusuz doğumevleri ve hastanelerdir. Zorunlu kalmadıkça bir başka seçenek düşünülmemelidir. Hastanelerde size ve bebeğinize acil durumlarda gerekebilecek her türlü olanak bulunduğu için doğumun hastanede olması daha güvenlidir.
Doğumdan sonra hastanede birkaç gün kalabileceğiniz için, eve dönmeden önce dinlenmiş olursunuz.
İlk kez anne oluyorsanız hastane personelinin ve o sırada hastanede bulunan ‘deneyimli’ annelerin desteği, size bu ilk günlerde yardımcı olacaktır.
Günlerce hastanede kal­mak doğrusu pek istenen bir durum değildir.
Anneler, doğumdan genellikle 48 saat sonra taburcu edilir, anıa hastanede kalacağınız süre durumuımza göre değişiklik gösterebilir: Doğumu yaptığınız gün bile eve dönebilirsiniz. Eve döndükten sonra da doktorunuza danışarak destek alabilirsiniz.
Hastanelerde görevli doktorlar ekip halinde çalıştıklarından, doğum­ öncesi kontrollerinizde , her gittiğinizde aynı doktoru göremeyebilirsiniz. Doğumunuzu kimin yaptıracağı da çoğu kez önceden belli değildir.
Hastanelerin sunduğu olanaklarsa birbirinden değişik olabilir. Kimilerinin doğumhanesi ev rahatlı­ğında, kimileri seçenekli doğum uygulamaları sunuyor olabilir. Bu olanakları görmek ve ortamı tanımak açısından doğum yapmayı düşündüğünüz hastaneyi önceden gezmeniz kuşkusuz çok yararlı olacaktır.
Böylece, bebek odasındaki görevlilerden bebek için getirilmesi gerekli eşyalar konusunda da bilgi alabilirsiniz. Böy­lelikle , neler getirmeniz gerektiğini hastaneye gitmeden önce öğrenir, hazırlıklarınız! buna göre yapabilirsiniz.