EPİZYOTOMİ
Doğumda, vajina çıkışını genişleten küçük bir kesik, yırtık oluşmasını önler. Her zaman uygulanmaz, uygulanma sıklığı hastaneden hastaneye değişir. Bu nedenle doktorunuza epizyotomi yapılıp yapılmayacağını sormalısınız. Epizyotomi ya da yırtıktan sakınmak için:

  • Pelvis kaslarını nasıl gevşeteceğinizi öğrenmelisiniz.
  • Doğumda olabildiğince dik durmaya çalışmalısınız.

 

Ne zaman uygulanır?

Aşağıdaki durumlarda epizyotomi gerekebilir:

  • Bebek makat gelişi ise, prematüreyse, sıkıntıdaysa ya da başı büyükse.
  • Yardımla doğum yapıyorsanız.
  • Ikınmalarınızı gereğince kontrol edemiyorsanız.
  • Vajina girişindeki cildiniz (perine) gergin ve yırtılmaya eğilimliyse.

 

Nasıl uygulanır?
Öncelikle lokal anesteziyle epizyotomi yapılacak bölge uyuşturulur. Daha sonra ağrının en fazla, yani perinenin en gergin olduğu anda vajina girişinin alt bölümüne küçük bir kesi yapılır. Kimi zaman anesteziye zaman kalmaz, kesinin hemen yapılması gerekebilir.Bu durumda bile bölgenin aşırı gerilmiş olması nedeniyle ağrı duyumsanmaz.
Doğumdan sonra, bu kesinin ya da oluşmuşsa bir yırtığın dikilmesi biraz zaman alıcı bir işlemdir, çünkü bu bölgedeki kasların ve deri katmanlarının düzgün bir biçimde birleştirilmesi gerekir. Dikiş işlemi sırasında ağrı duyarsanız bunu doktora söyleyin, biraz daha uyuşturmayla bu sorun çözülebilir. Dikişler kendi kendine eridiğinden alınmaları gerekmez.

Etkileri

Epizyotomiden sonra biraz rahatsızlık alınmaları ve ağrı duyabilirsiniz. Eğer bir enfeksiyon gelişirse ağrı daha da şiddetlenebilir. Yaranın 10-14 gün içinde iyileşmesi beklenir. Bu süreden sonra hala ağrınız varsa doktora başvurmalısınız. Doğal yırtıklar genellikle daha az acı vericidir.