Doğum ağrılı bir olaydır, ama sancıların bir amacı olduğunu da unutmayın. Her kasılma sizi bebeğinizin doğumuna bir adım daha yaklaştırır. Ağrı dindirme yöntemlerini uygulamamak konusunda ne denli kararlı olursanız olun olaya geniş görüşlü yaklaşmanızda yarar var. Bu yöntemlerin gerekliliği yaşayacağınız doğurma sürecine ve sizin acıya dayanma gücünüze bağlıdır.Katlanabileceğinizden fazla acıyla karşı karşıya kalırsanız ağrı giderme yöntemlerine başvurulmasını istemekten çekinmeyin.

EPİDURAL YÖNTEMİ İLE DOĞUM
Epidural anestezi vücudun alt bölümlerine giden sinirleri geçici bir süre uyuşturur. Özellikle doğumdaki sırt ve bel ağrılarını gidermede yararlıdır. Uygulayan hastanelerin sayısı gitgide artıyor. Epiduralin zamanlaması, etkisi ikinci evrede geçecek biçimde yapılmalıdır, yoksa bebeğin doğumu gecikebilir; dikişli doğum zorunluluğuyla karşılaşabilirsiniz.
Nasıl uygulanır?
Epidurali uygulamak yaklaşık 20 dakika alır. Dizlerinizi karnınıza çekerek sırtınızı yuvarlayacak biçimde yan yatmanız istenir. Anestezik madde ince bir tüple belinize enjekte edilir. Kateter denen tüp yerinde bırakılarak gerektiğinde ağrı kesicinin yeniden verilmesi sağlanır. İlacın etkisi yaklaşık iki saat sürer. Epidural uygulandığında sürekli denetim altında kalırsınız. Genellikle hareketleriniz kısıtlanır, ama kimi hastaneler kalkıp dolaşmanızı sağlayan uygulamalara da yöneliyor.

Etkileri
Epidural gereği gibi etki gösterirse doğumda hiç ağrı duyulmaz, ne olup bittiğini bütünüyle İzlersiniz. Kimi gebelerde bayılma duygusu ve birkaç saat süren baş ağrıları görülebilir. Doğumdan saatler sonra bile bacaklarınızda ağırlık duyumsayabilirsiniz. Epiduralın bebeğe hiçbir zararlı etkisi yoktur.

Anestezi uygulaması

Omurlarınızın arasına iğneyle girilir.İğnenin içinden geçen çok ince bir tüple verilen anestezik maddeyle bölgesel uyuşturma sağlanır.