Artık sıra doğumun en önemli aşamasına geldi; bebeğiniz dünyaya gelmek üzeredir. Tüm o çabalardan sonra artık bebeğin başı görünecek, isterseniz ona dokunabileceksiniz. Uzun ıkınmalar ve doğurma sürecinde eşinizin de yanınızda olması size rahatlık ve güven duygusu verecektir. Doğum öncesi kursları na birlikte gittiyseniz bu ana ikiniz de hazırsınız demektir. Eşiniz size destek olacak, yönlendirecek, soluk alma ve rahatlama yöntemlerini anımsamanıza yardımcı olacaktır. Duyacağınız güçlü kasılmalar ve sancılar karşısında vücudunuzun denetimden çıktığı duygusuna kapılabilir, çaresizlik içine düşebilirsiniz. Daha önce hiç yaşamadığınız somut duyumsamalar içindesiniz. Bu sırada eşiniz sırtınıza masaj yaparak, alnınızın terini tülbentle silerek, sancılar sırasında ıkınma temponuzu destekleyerek size yardımcı olabilir. Eşiniz bu sürece katılarak doğum sürecinin ayrılmaz bir parçası olduğunu daha iyi anlayacaktır. Eğer eşiniz doğum sırasında yanınızda bulunabilecek durumda değilse, bir dostunuzun ya da yakınınızın desteğini alabilirsiniz.
Birazdan bebeğinizi kucağınıza alacaksınız. Doğumun ardından büyük bir fiziksel rahatlama duyacaksınız; ama merak, sevinç gözyaşları, belki de bebeğe karşı aşırı duyarlılık gibi tepkiler de gösterebilirsiniz. Ne denli yorucu, acılı ve duygularınızı sarsıcı bir süreç de olsa bebeğinizin doğumu, hiç kuşkusuz yaşamınızın en benzersiz, en olağanüstü deneyimlerinden biri olarak kalacaktır.

  • Bebeğin başı artık rahimağzına iyice yaklaşarak pelvis tabanına dayanmıştır. Doktor ve eşiniz başın oluşturduğu şişIiği görebilir. Az sonra, her sancı ve kasılmayla biraz daha ilerleyen bebeğin başı da görülecektir: Ancak bebek sancı geçerken biraz geri çekilir. Bu gayet normal bir olaydır; kaygılanmayın.
  • Bebeğinizin başı görünmeye başladığında doktor ya da ebe sizden artık ıkınmamanızı isteyecektir, çünkü baş birdenbire çıkarsa doğum yolunda yırtıklar oluşabilir. Gevşeyin ve kesik kesik soluk alın. Genellikle ilk doğumlarda ya da bebek iriyse,yırtığı önlemek için vajina girişinin altına,makata doğru bir kesi yapılır. Bebeğin başı vajinayı iyice gerdiğinden biraz canınız yanabilir , ancak bu kısa sürecek ve doğumdan sonra yerini hafif bir uyuşma alacaktır.
  • Baş genellikle bebeğin yüzü yere bakar konumda doğar. Ebe ya da doktor hemen göbek kordonunu kontrol ederek bebeğin boynuna dolanıp dolanmadığına bakar. (Dolanmışsa, vücut doğunca kordon kolayca kaydırılıp kurtarılır.) Daha sonra bebek başını, yüzü annenin bacaklarından birine bakacak biçimde çevirir. Bu sırada gözleri,ağzı ve burnu temizlenir.Gerekiyorsa üst solunum yollarından kalan sıvı , bir tüple emilerek alınır.
  • İzleyen birkaç sancıyla bebeğin vücudu da kayarak çıkar. Ebe ya da  doktor, bebeğin kordonunu kesmeden önce. onu koltuklarının altından tutarak karnınıza yatırabilir. Bebeğiniz biraz morarmış gibi görünebilir. Cildi verniks denen yağlı maddeyle kaplı, kana bulanmış olabilir. Büyük olasılıkIa ağlıyordur. Solunumu iyiyse onu tutup bağrınıza basabilirsiniz.Solunum sorunu varsa , solunum yolları yeniden temizlenir , gerekirse oksijen verilir.

APGAR DEĞERLERİ Doğumdan hemen sonra ebe ya da doktor bebeğin rengine, solunumuna, kalp atışlarına, hareketlerine ve uyarıya karşı gösterdiği tepkiye bakarak APGAR puanlaması denen değerlendirmeyi yapar. APGAR değerleri O ile 10 puan arasındadır.Çoğu bebek 7-10 arası puanla doğar. Değerlendirme doğumdan 5 dakika sonra yinelenir, önceki değere göre ilerleme ölçülür.