Haftalarca süren bekleyişin ardından, sonunda beklenen gün geldi çattı. Bebeğinizi görmeye birkaç saatin kaldığı şu anlarda epeyce heyecanlı almalısınız. Doğumun her aşamasında vücudunuzda neler olup bittiğini önceden öğrenip hazırlıklı olursanız kendinize güveniniz artacak, tedirginliğiniz azalacaktır. Doğum sancıları, yaşamın en önemli mutlu deneyimlerinden biridir.Sakin olabilirseniz doğum olgusundan haz bile alabilirsiniz.Gevşeme ve soluma egzersizlerini uygulayarak sancılarınızı kolayca geçiştirebilirsiniz. Her an bir sorun çıkabileceğini unutmayın; doğum beklediğiniz gibi gelişmezse düş kırıklığına uğramamalısınız.
DOĞUMUN BAŞLANGIÇ BELİRTİLERİ
Özellikle ilk gebelikte başlıca kaygı kaynaklarından biri doğumun nasıl başlayacağı, bunun belirtilerinin neler olduğudur. Gebeliğin son haftalarında şiddetli  artan yalancı doğum ağrılarıyla gerçek doğum sancılarını birbirine karıştırsanız bile, doğumun habercisi olan daha pek çok belirti vardır.

 

 

DOĞUM BELİRTİLERİ

Nişan gelmesi

Rahimağzını tıkayan  mukuslu, kanlı bir sıvının vajinadan gelmesine, halk arasında ‘nişan gelmesi’ denir. Genellikle doğum sancıları başlamadan önce ya da doğumun ilk evrelerinde görülen bir belirtidir.

Ne yapmalı?

Nişan gelmesi doğumdan iki üç gün önce de görülebilir. Bu nedenle hastaneye gitmeden önce düzenli ağrıların başlamasını ya da suların gelmesini beklemelisiniz.

Su gelmesi
Bebeğin çevresindeki su kesesi, doğumdan önce birdenbire yırtılır ve içerideki suyun bir bölümü boşalır. Bebeğin başı doğum yoluna girmişse, yol kapandığı için gelen su miktarı çok olmaz.

Ne yapmalı?

Hemen doktora haber verin. Su geldiğinde, sancılar başlamamış bile olsa hastaneye gitmelisiniz; bebeğe hastalık etkenlerinin bulaşması olasılığı vardır. Bu arada temiz bir havlu ya da kadınbağı kullanabilirsiniz.