Bebeğin doğumuna hazırlık bebeğimin doğumuna nasıl hazırlanmalıyım? Bebek doğduktan sonraki yaşam


Aranıza yeni katılan bebeğiniz, siz anne babalara tatlı birçok uğraşın yanında, bazı problemleri de beraberinde getirecektir. Hele bir de ilk bebeğinizse telaşlı ve panik dolu günler sizleri bekliyor demektir. Bu telaşın temelinde, karşılaşılan yeni ve değişik durumlar karşısında neler yapacağınızı bilememek yatmaktadır. Bütün bunların üstesinden gelebilmeniz için, doğuma hazırlandığınız gibi bebek bakımına, doğum sonrası değişikliklere de en iyi şekilde hazırlanmanız gerekmektedir.

Yaklaşık 280 günlük beklemenin ardından minicik bebeğinizi nihayet kucağınıza alabildiniz. O da ne, hiç beklediğiniz gibi bir bebek değil! Bu benim mi diye şaşkınlık geçirdiğiniz de olmuştur. İlk defa yeni doğmuş bir bebek gördüyseniz, onu çirkin bile bulmuş olabilirsiniz. Yeni doğan bebekler genelde çirkindirler. Hele zaten küçük bebeklere dokunma konusunda çekingen davranan bir babanın aklından şunlar geçebilir: “Bu tuhaf yaratığı sevmeyi nasıl öğreneceğim?” Bütün bu düşüncelerinizde haklısınız. Fakat biraz sabırlı olmayı öğrenmeniz gerekiyor.

Bebeğinize bir kez sarılıp koklayın, annelik veya babalık duygusunu taa yüreğinizde hissedeceksiniz. Evet yenidoğan bebeğiniz, o sizin bildiğiniz sevimli bebeklere benzemiyor. Bunun için zamana ihtiyacı var. Tüm organlarıyla birlikte yeni geldiği hayata uyum sağlamaya çalışıyor. Rahim içi hayattan rahim dışındaki zorlu mücadeleye adapte olmak için bir dizi değişiklikler geçirecek. Bebeğinizde bu değişiklikler yaşanırken size hastalıkmış gibi görünen, aslında normal olan durumlarla sık karşılaşabilirsiniz. Bunun için size yeni doğan bebeğinizin görünümünün portresini sunuyorum.