Sezaryende normal doğumda ki gibi aktif bir katılımınız olamaz. Aslında sezaryen doğumda bebeğinizin rahatı ve doğumun başarısı için sizin tüm katkınız doğumdan önce olacaktır, bu da hazırlıktır. Hem zihinsel hemde duygusal olarak sezaryene hazırlıklı olmak cerrahi doğumu olumlu bir şekilde yaşamanıza yardımcı olacaktır. Sezaryen uygulamasında doğum karından gerçekleştirilir. Sezaryen olacağınızı siz önceden biliyor olabilirsiniz ya da doğum sırasında acil olarak sezaryen gerekebilir. Önceden planlanmışsa epidural anestezi uygulanabilir, böylece bebek doğduğunda siz uyanık olursunuz ve bebeği kucağınıza alabilirsiniz. Ancak çoğu sezaryende genel anestezi uygulanır. Doğum sırasında ortaya çıkan bir sorun nedeni ile sezaryene karar verilmişse, bir düş kırıklığı duygusu yaşayabilirsiniz. Normal doğumu yaşayamadığınız için kendinizi kandırılmış hissedebilirsiniz. Olumsuz duyguları en aza indirmek için kendinizi doğumda olabilecek herşeye hazırlamalısınız.

Sezaryen Doğum Nasıl Yapılır?
Önce kolunuza serum takılır, göbek altındaki kıllar traş edilir ve idrar torbanıza sonda yerleştirilerek sezaryen hazırlıkları yapılır. Ameliyathanede açıkta olan karnınızın etrafına steril örtüler serilir ve karnınız antiseptik çözelti ile yıkanır. Doğumda uyanık olacaksınız, kesiyi görmemek için önünüze bir paravan konulur. Anestezi verilecektir; ya epidural ya da omurilik bloğu uygulanır (her ikiside bedeninizin alt yarısını uyuşturur, sizi uyutmaz) veya genel anestezi verilir.

Eğer acil sezaryen yapılacaksa herşey çok hızlı gelişebilir. Çevrenizdeki koşuşturma sizde panik yaratmasın. Doktor anestezinin etkili olduğuna emin olur olmaz karnınızın altında bir kesi açar. Uyanıksanız sanki bir fermuar açılıyormuş gibi hissedebilirsiniz, ancak acı duymazsınız. Bundan sonra rahmin alt parçasına ikinci bir kesi yapılır. Amniyon kesesi açılır ve sıvı eğer varsa dışarı emilir. Sonra bebek ya elle ya da forseps ile dışarı alınır, bu arada genellikle asistan rahmin üst bölümüne baskı uygulamaktadır. Epidural anestezi uygulandıysa basınç ve bir çekilme hissi duyabilirsiniz. Bebeğin burnu ve ağzı aspire edilir yani temizlenir ve ilk ağlaması duyulur. Göbek bağı hızla kesilir. Bebeğe normal doğumda olan işlemler uygulanırken doktor plasentayı çıkarır. Daha sonra doktorunuz hızla üreme organlarınızın bir kontrolünü yapar ve yapılan kesileri diker. Rahmin kasılması ve kanamanın azaltılması için oksitosin denen ilaç kas içine veya damara verilir. Enfeksiyon riskini azaltmak için serum içinde bir antibiotik verilebilir. Hastane koşullarına, sizin ve bebeğinizin durumuna göre bebeği hemen kucağınıza alabilirsiniz yada beklemeniz gerekebilir. Eğer bebeğin hemen yoğun bakıma götürülmesi gerekiyorsa ürkmeyin. Bu bir çok hastanede standart uygulamadır ve ille de bebekte bir sorun olduğu anlamına gelmez. Ameliyat yeri bir kaç gün ağrı yapabilir,size bu sürede ağrı kesici verilecektir. Hareketle ameliyet yeri açılmaz. Öksürürken veya doğrulurken ameliyet yerine hafifçe basabilirsiniz. İki gün sonra hafif egzersizlere başlayabilirsiniz. Bir hafta sonra dikişler alınır ve bundan sonra duşta yapabilirsiniz. Bir hafta sonra kendinizi çok daha iyi hissetmeye başlayacaksınız. Altı hafta süresince fazla yorulmamaya bakın. Üç ile altı ay içinde yara izi iyice küçülür.