Doğum yapmak dünyanın en eğlenceli şeyi tabii ki de değil! Bunun tek nedeni ise gerçekten de acı verici olması.

İşte tam da bu yüzden dünyada pek çok kadın suda doğum yöntemini denemeye karar veriyor.

Söylenen göre suda doğum kaslarınızı rahatlatıyor ve doğum sürecini daha az sancılı bir hale dönüştürüyor.

Tabii suda doğum, normal doğum kadar yaygın bir yöntem değil. Bu nedenle de pek çok insan bu fikri korkutucu bulabiliyor. Fakat araştırmalar gösteriyor ki suda doğum yapan bebekler tıpkı normal doğanlar kadar sağlıklı oluyorlar.

Suda doğum nedir?

Suda doğum, adından da anlaşılacağı üzere, suyun içinde doğum yapmaktır. Bunun için özel tasarlanmış havuzlarda gerçekleştirilir ve bu havuzun derinliği ve genişliği normal küvetten daha büyüktür.

Nasıl yapılır?

Eğer suda doğum yapmayı istiyorsanız, ilk yapmanız gereken doktorunuzla bu konuyu konuşmaktır. Ellerinde müsait bir doğum havuzu olup olmadığını öğrenmelisiniz. Çünkü havuzda doğum söz konusu olduğunda sancısı ilk gelen anne havuzu kapar diyebiliriz.

Rahim boynu en az 5 cm açıldıktan sonra anne adayına havuza girmesi söylenir ama bazen de annenin rahatlaması ve ağrısının azalması için önceden havuza sokulduğu da olur.

Doktorunuz ya da ebeniz bütün süreç boyunca yanınızda durur ve arada bir bebeğin kalp atışlarını ya da suyun ısısını kontrol eder.

Suda doğum yaparken kullanabileceğiniz pek çok pozisyon vardır. Diz üstü çökmek, sırt üstü uzamak ya da çömelmek gibi. Doğum sırasında eşiniz de sizinle durabilir ama önceden yıkanmak şartıyla.