Suda doğum yöntemi, son yıllarda kuramsal açıdan büyük ilgi çekmekle birlikte, uygulamada taşıdığı zorluklar nedeniyle belli ülkeler dışında fazla yaygınlık göstermiyor. Anne adayları tarafından özellikle ABD, Rusya ve Hollanda gibi ülkelerde tercih edilen yöntem konusunda uzmanlar arasında da görüş ayrılıkları bulunuyor.

Atmosfer ortamına geçiş sürecini suda yaşamanın, anne karnındaki sıvı ortama benzerliği nedeniyle, hem fiziksel hem de psikanalitik açıdan son derece sağlıklı olduğuna inanan uzmanların yanı sıra, yeterince deneyimlenmemiş bu yöntemin ölümcül komplikasyonlara yol açabileceği endişesini taşıyan uzmanlar da var.

Normal doğumun bile beklenmedik sorunlara neden olabildiği gerçeği göz önüne alındığında, suda doğum kararı verilirken, her tür komplikasyon olasılığı karşısında son derece dikkatli ve hazırlıklı olmak gerektiği unutulmamalı ve doğum mutlaka konu üzerinde uzmanlık ve deneyime sahip hekimler eşliğinde gerçekleştirilmelidir. “Normal doğum mu, sezaryen mi?” tartışmaları, yeni çağın getirdiği doğaya ve doğala dönüş eğilimlerinin de etkisiyle “Normal doğum mu, suda doğum mu?” tartışmalarına dönüşürken, Türkiye de yaşanan bu bilimsel ikilemden payını alıyor.