Sezaryen sonrası iyileşme sezaryen doğum sonrası iyileşme sezaryen sonrası iyileşme dönemi sezaryen sonrası kontroller sezaryen doğum 37hafta gebelikte ayaga kalkınca idrara sıkışma


Sezaryen ile doğum yaptım. İyileşme dönemim vajinal yolla doğum yapan bir kadından nasıl farklı olacak?

Sezaryen girişimi sonrasında iyileşme, karında yapılan büyük bir cerrahi girişimle tatlı bir fark dışında aynıdır:

Eski bir safrakesesi veya apandisit kaybetmek yerine tamamen yeni bir bebek kazanırsınız. Tabii ki daha az zevkli olan bir fark daha vardır. Cerrahi girişimin nekahetinin yanı sıra doğum sonrasında iyileşmeyi de yaşamaktasınız.

Tamamen sağlam bir perine dışında, vajinal doğum yapmış olsaydınız yaşayacağınız doğum sonrası sancılar, loşi, meme dolgunluğu, yorgunluk, saç dökülmesi, aşırı terleme, doğum sonrası bunalımı gibi rahatsızlıkları ve eğer uzun bir doğum olmuşsa bitkinlik gibi ek şikayetleri yaşayacaksınız.

Cerrahi iyileşmeniz için toparlanma odasında şunların olmasını bekleyebilirsiniz.

Anestezi geçene kadar yakın monitorizasyon. Genel anestezi aldıysanız ameliyathanede geçen zaman hakkındaki hafızanız bulanıktır veya tamamen yoktur. Herkesin ilaçlara cevabı farklı olduğundan ve ilaçlar da çok çeşitli olduğundan birkaç saat ya da bir hatta iki gün içinde kendinize gelip uyanmanız vücudunuza verilen ilaçlara bağlıdır. Kafanız karışıksa veya halusinasyonlar ya da kötü rüyalar görüyorsanız eşiniz veya anlayışlı bir hemşire çabucak düzelmenize yardımcı olabilir.

Spinal veya epidural anestezinin etkilerini gidermek genel anesteziden daha zordur. Hissizlik ayak parmaklarınızdan yukarıya doğru geçecek ve parmaklarınızı kıpırdatmak sonra da ayaklarınızı hareket ettirmek için cesaretlendirileceksiniz. Eğer spinal blok uygulandıysa 8 ile 12 saat süresince sırtüstü ve düz yatmanız gerekecektir. Toparlanma odasında eşinizin ve bebeğinizin ziyaret etmesine izin verilebilir. Bazı durumlarda doktorunuz epidural anesteziyi ağrılarınızı azaltmak için doğumdan sonra birkaç saat ya da daha uzun sürdürmeyi tercih edebilir.